19min.bg

Отхвърлянето на руската енергия струва скъпо на ЕС: Борел

Отказвайки се от руските енергийни източници след началото на конфликта в Украйна, ЕС може би просто е заменил една зависимост с друга, заяви топ дипломатът на блока Жозеп Борел.

По време на геополитическа среща на високо равнище, организирана от списание Le Grand Continent в сряда, Борел призна, че макар блокът обикновено да се затруднява да постигне компромиси по сложни въпроси, тъй като дори един член може да блокира процеса, той "по чудо" е успял да хармонизира отговора си на военните действия в Украйна доста бързо.

"Реакцията на Европа на войната срещу Украйна беше забележителна... драстично намаляване на енергийната зависимост от Москва, което изглеждаше невъзможно", отбеляза той, като припомни, че в началото на конфликта руската енергия представляваше около 40% от общото потребление на блока. Висшият дипломат заяви, че въпреки убеждението на Москва, че това ще попречи на ЕС да предприеме решителни действия, в действителност това не се е случило. Въпреки това той призна, че блокът е трябвало да плати висока цена за енергийната си политика.


Цените се повишиха, както и лихвените проценти. Икономиката... пострада. Платихме политическа цена, купихме много бензин, по целия свят трябваше да купуваме на по-високи цени, които другите не можеха да платят. Може би сме сменили една зависимост с друга. Но при всички случаи се освободихме от енергийната зависимост от Русия", каза той.

През март 2022 г. ЕС представи план за откъсване от руските изкопаеми горива "доста преди 2030 г." чрез увеличаване на използването на възобновяеми енергийни източници, намаляване на потреблението и намиране на други енергийни източници.

Инициативата на ЕС съвпадна със стремежа на блока да наложи безпрецедентни санкции на Русия, включително в енергийния сектор. Широко разпространено е мнението, че тези мерки, включително саботажът на газопровода "Северен поток" през есента на миналата година, за който Русия твърди, че е организиран от САЩ или от техни съюзници, са предизвикали мощна енергийна криза в блока.

Руски официални лица неведнъж са заявявали, че ЕС никога не е бил в състояние да постигне истинска енергийна независимост, твърдейки, че той се е пристрастил към американския газ, докато се е отдалечавал от Москва.

Говорителката на руското външно министерство Мария Захарова също заяви през януари, че ЕС "сега е напълно зависим от САЩ, защото е загубил свободата на избор. Това е истинската зависимост и това, което Вашингтон е целял".