19min.bg

Отхвърлиха новата Конституция на ГЕРБ


      Премиерът Бойко Борисов беше обещал да подаде оставка, ако не бъде приет проектът на управляващите за нов основен закон. Това беше оправданието му да не се оттегли още на 2-ри септември, когато в деловодството на НС влезе предложението за нова Конституция в отговор на антиправителствените протести. Преди това Борисов беше дал  тази дата за оставка. В сряда след гласуване в пленарната зала стана ясно, че ВНС за съответните промени няма да има.

Напомняме, че проектът за нова Конституция  бе обявен от ГЕРБ на 14 август и внесен през септември с подписите на ГЕРБ, ОП, Воля и част от независимите депутати. Сега обаче някои от същите тези народни представителите не подкрепиха собственото си предложение. Със 111 гласа „за“, 93 - „против“ и 8 - "въздържал се" НС отхвърли предложението за произвеждане на избори за ВНС, което да направи промени в конституцията. Така управляващите не успяха да съберат нужните за това 2/3 или 160 от 240 гласа.
Малко преди същинското гласуване депутатите от партията на Веселин Марешки Воля обявиха, че няма да подкрепят решението да се проведат избори за ВНС. В крайна сметка те се въздържаха. Против гласуваха 93 депутати от БСП, ДПС и отцепилите се от Левицата. Идеята подкрепиха 110 депутати ГЕРБ, ОП и един независим.
Изненадващото е, че точката с решението по въпроса бе вкарана тихомълком в дневния ред на НС между разглеждането на бюджетите за 2021 г.
Напомняме, че само преди дни като Венецианска комисия попиля в доклад предложението на ГЕРБ за нова Конституция
. Най-високопоставеният европейски орган за конституционно право отбеляза, че проектът подготвен от парламентарното мнозинство  у нас е пълен с неясни текстове без адекватна аргументация и редица пропуски.  Юристите-конституционалисти например недоумяват защо е нужно да се променя процедурата за поправяне на конституцията и премахването на ВНС.  Магистратите не разбраха и целта на предложението да се намалят наполовина 240-те депутати и посочиха, че избрано число 120 изглежда е избрано произволно, без да е правена подробна оценка на въздействието от подобен ход за българската политическа система. Освен това Венецианската комисия призова ГЕРБ да премахне недосегаемостта на главния прокурор от конституцията, което не беше липсваше в проекта.

Снимка: БГНЕС