19min.bg

Отказали сме обща ЕС-поръчка на маски и облекла антивирус: Официално

Спекула? Дефицит? Кой ги образува? Българските власти не проявиха интерес към доставянето на медицински маски и защитно облекло по общата обществена поръчка на ЕС, стана ясно от брифинг на ЕК в понеделник, предаде Свободна Европа. Страната ни даде заден с ясното разбиране, че в апткетите у нас има масов недостиг на въпросните стоки, а само преди месец Държавният резерв дори пусна поръчка с цел да разпродаде каквото е останало. В складовете отдавна няма достатъчно или изобщо нито хирургически, нито маски с филтър, ръкавици, екипи, съобщи по-рано 24 часа. Защитни облекла тепърва започват да се кроят и шият.


  В неделя ЕК дори въведе режим за износа на маски и защитно облекло извън ЕС, но въпреки всичко въпросната обществена поръчка беше бойкотирана от 5 страни-членки от общо 20 включени. В нея не са проявили интерес да участват: България, Дания, Франция, Финландия, Литва и Португалия.


От правителствената информационна служба обясниха, че първо ще направят проверка на случая и тогава ще отговарят на въпроса защо страната ни се отказа от общата покупка, сочи отговор до Свободна Европа.


Решението за обществената поръчка на Брюксел беше взето в края на февруари, след като здравните министри в ЕС бяха свикани на два пъти, за да обсъждат нуждите си за справяне с епидемията. Тогава се прецени, че заедно страните могат да поръчат по-големи количества защитно облекло, както и да получат по-изгодни оферти. Говорител на комисията съобщи, че е приключило набирането на предложението за доставка на медицински маски и защитно облекло и в момента те се оценяват преди да се пристъпи към подписване на договорите за доставка.


Очаква се да бъде обявена и обща обществена поръчка за тестове за коронавируса, както и за обдишващи апарати, които са необходими за най-тежко болните пациенти, в т.ч. и у нас.  "Нямаме апарати", размаха ни пръст и ни се скара, сякаш това е по наша вина шефът на ВМА и Щаба по коронавируса ген. Венцислав Мутафчийски. Все още не е ясно какви количества и кои държави кандидатстват за доставките за тях.


Припомняме, че само броени дни преди у нас да бъде регистриран първият заразен с COVID-19 и преди да бъде обявена извънредна ситуация, от Държавен резерв и военновремени запаси (ДРВЗ) бяха обявени за продан жизнено важните апарати, нужни в момента за спасяването на човешки животи, пише Фрог. Това се случи именно в дните, когато вече е било  известно, че епидемията има глобален мащаб 14-18 февруари. Парадоксалното е, че в държавата, в момента нервно се обсъжда откъде и как да се купят, но дава и заден за прочъчката на Брюксел. На 14 и 18.02.2020 г. когато е разгарът на епидемията в Европа на страницата на Държавния резерв са публикувани обяви  за продажба на медицински стоки, които се продават чрез посредничеството на лицензирани стокови борси. Продават се: апаратура, лекарства и консумативи на няколко пъти. Оправданието е, че наличното по складовете на резевра било старо и негодно. Щом са работещи в провинциалните ни болници, при това насред световната епидемия няма оправдание. Става дума за същото оборудване, което се ползва в клиниките в момента и след като е обявено за продан срещу сериозни пари, то се предполага, че ще послужи още.