19min.media

Откриха блестяща вкаменелост, която прилича на бижу, но е вид членестоного отпреди 450 млн. години

Блестяща древна вкаменелост, открита в щата Ню Йорк, прилича на фино изработено бижу, но е и портал към света на природата преди 450 милиона години.


Поразителната вкаменелост е новоидентифициран вид членестоного, далечен роднина на съвременните раци подкови, скорпиони и паяци, който леко наподобява съвременна скарида. Съществото е живяло на океанското дъно през периода Ордовик (преди 485 до 444 милиона години), когато животът на сушата е имал само несигурна опора.


Наречено Lomankus edgecombei, членестоногото е със забележително ярък златист цвят, защото е запазено в три измерения от железен пирит - минерал, по-известен като злато на глупаците.
Това е изключително необичаен начин за образуване на вкаменелост.


Вкаменелостта, един от петте подобни екземпляра, описани в статия, публикувана във вторник в списание Current Biology, е открита в богата на вкаменелости област в централната част на щата Ню Йорк, известна като Бед на Бичър.


Водещият автор на изследването Люк Пари започва да проучва вкаменелостите, когато е постдокторант в музея „Пийбоди“ в Йейл, където се съхраняват три от екземплярите. Колекционер дарява други два екземпляра на Ю Лиу, съавтор и професор по палеобиология в университета Юнан в Китай. Сега те също са част от колекцията на Пийбоди.


Тъй като пиритът е толкова плътен, Пари успява да сканира вкаменелостта с помощта на компютърна томография, за да разкрие скрити детайли от анатомията ѝ. Откритието хвърля светлина върху причините, поради които членестоногите са развили придатъци, стърчащи от главите им.


„Подобно запазване в пирит е изключително рядко. През последните половин милиард години има само шепа примери за места, където това се случва“.


Искри като злато


Ломанкус е необикновена находка, казва Стив Брусат, професор по палеонтология и еволюция в Училището по геоложки науки към Единбургския университет.
Брусат, който не е участвал в изследването, заяви, че това е „един от най-зашеметяващите визуално фосили, които някога съм виждал. Той блести като злато и изглежда така, сякаш принадлежи на музей на изкуствата“.


„Златото на глупака показва фини детайли на много от частите на тялото на това членестоного, включително малките мъхести сензорни структури, стърчащи от главата му“, каза той. „Обикновено такива деликатни, мъхести неща би трябвало да бъдат заличени, след като животното умре и бъде погребано, но тук глупавото злато ги е запечатало в камък.“


Източник: CNN