П. Младенов извика танковете и те тръгнаха, Желев помогна хората да се разотидат от площада: Следователят по делото К. Богацевски
"Прочетох твърдението на Велислава Дърева,че било фалшификация и Петър Младенов (б.р. през 1989 г. държавен глава) не е произнесъл:"Най-добре е танковете да дойдат!".
Г-жа Дърева няма представа от делото. Беше извършена експертиза от 27 от най-добрите специалисти, които единодушно дадоха заключение:" Петър Младенов е казал:"Най-добре е танковете да дойдат."
Това беше потвърдено и от присъствали в сградата на Народното събрание, след като той влиза в нея. Той дава нареждане на Добри Джуров да заповяда да бъде задействана танковата бригада. Добри Джуров (б.р. военен министър) дава нареждане на генерал Атанас Семерджиев (б.р. шеф на генералния щаб), а той заповядва танковата бригада да тръгне към площада пред Народното събрание.Това беше потвърдено пред мен от присъствали и чули нареждането на Петър Младенов,а така също беше потвърдено пред мен и от генерал Атанас Семерджиев.
Само благодарение на това, че Евгени Михайлов информира Желю Желев и Ивайло Трифонов, двамата отправят призив към събралото се множество протестиращо пред Народното събрание да се разотидат, което започва и това довежда до спиране на заповедта за действие на танковата бригада.
Аз лично участвах в разследването", написа ген. Коста Богацевски, който беше шеф на следствието на ръба на промените и е пряк свидетел на събитията от 14 декември 1989 г. Тогава народът обсади парламента, за да бъде премахнат от Конституцията Член 1, който прогласяваше "ръководната роля на БКП". Разгневен, наследилият Т. Живков като председател на Държавния съвет, а после председател (президент) на България Петър Младенов произнесе прочутите думи.
Те станаха известни при последвалата кампания за първите демократични избори на 10 юни 1990 г. Тогава основен коз на опозицията СДС беше т.нар. танкова касета - видео, на което Евгений Михайлов беше запечатал словата на държавния глава. Петър Младенов отричаше истината, но тя беше доказана и с български, и с международни експертизи, включително и в Япония. Младенов беше принуден да подаде оставка през юли 1990 г., а за президент вместо него беше избран лидерът на СДС Жельо Желев.
Снимка: 24 часа, архив