19min.bg

Парламентът прие критериите за ръководството на Сметната палата

Депутатите приеха на второ четене два текста от законопроекта за Сметната палата, с които се определят критериите, на които да отговарят председателят, заместник-председателите и членовете на палатата.


За председател, заместник-председатели и членове на Сметната палата могат да се избират лица, които имат висше образование със степен магистър и професионален стаж в областта на одита, финансовия контрол, финансите или счетоводството не по-малко от 15 години, гласи решението. 


В ръководството на Сметната палата трябва да са хора, които не са били в изпълнителната власт през последните 3 години, предхождащи избора, не са осъждани за умишелно престъпление от общ характер и не са лишавани от правото да заемат определена длъжност или да упражняват определена професия.


Председателят, заместник-председателите и членовете не могат да бъдат свързани лица по смисъла на Закона за предотвратяване и установяване на конфликт на интереси. Те не могат да заемат и извършват друга платена длъжност освен по международни проекти и програми, свързани с дейността на Сметната палата.


"Това означава, че те, тъй като са членове на две точно определени организации - организацията на външните одитори и Института на вътрешните одитори, ще могат да продължат да извършват одити и в същото време ще участват като членове на Сметната палата в гласуването на одитни доклади по същите организации. Това наистина е нечувано за независим регулатор", коментира Мая Манолова.


Председателят на бюджетната комисия Менда Стоянова обясни, че са поставени достатъчни рамки и гаранции, че тези хора няма да осъществяват никаква дейност, която да е в конфликт на интереси.


Народното събрание ще избира председател на Сметната палата три месеца преди изтичането на мандата на действащия председател.  Председателят, заместник-председателят и членовете ще се избират след проведена публична процедура.