19min.bg

Парламентът прие на първо четене 9 % ДДС за хотели, ресторанти и книги

  ДДС ставката за ресторантьорските и хотелиерските услуги се редуцира от 20% на 9%, решиха депутатите с одобрените на първо четене промени в Закона за Данък добавена стойност (ДДС), предаде БНР.

Новата мярка е временна, трябва да започне да действа от 1 юли и да остане в сила до края на 2021 година. Около нея управляващите от ГЕРБ и „Обединени патриоти“ се обединиха като средство за преодоляване на част от негативните икономически последици, причинени от епидемията от коронавируса.  По-ниският ДДС от 9% ще се начислява само за консумацията на храна в заведенията, а за алкохолните напитки остава в сила сегашната 20% ставка.

Въпреки несъгласието на финансовия министър Владислав Горанов, според когото диференцираната ДДС ставка за някои стоки и услуги може да доведе до увеличение на общата ставка на 24%, както и до повишаването на някои преки данъци, промяната получи подкрепа от управляващото мнозинство.

Вносителите вече заявиха, че мярката може да бъде отменена предсрочно, ако докаже своята неефективност.

Освен хотелиерските и ресторантьорските услуги, от диференцирана ДДС ставка ще се възползват и книгите, включително електронните.

Дебатът премина основно в спорове и парламентарни хватки. От самото начало на заседанието от БСП реагираха остро на отсъствието на финансовия министър Владислав Горанов от пленарната зала. Неговото ведомство е категорично против промяна на ДДС.

Позицията на финансовото министерство трябваше да бъде обяснена от заместничката на Горанов Росица Велкова, но тя също не застана на трибуната.

От БСП поискаха прекъсване на заседанието, но това не бе прието. Според левицата липсата на премиера и на финансовия министър е вот на недоверие към правителството.