Парламентът в Скопие окончателно прие името Северна Македония
Депутатите в Скопие приеха снощи четири поправки, с които конституционното име на страната се променя от Република Македония на Република Северна Македония. Заседанието започна в сряда и трябваше да завърши с гласуване най-късно на 15 януари. Според македонски експерти обаче заради международния натиск за приключване на въпроса със смяната на името депутатите са решили да ускорят процедурата и вотът да е в първите няколко дни, съобщава "Дневник".
Поправките минаха с малко над нужните две трети мнозинство (81 от 120 депутати) в парламента, с подкрепата на няколко депутати от опозиционната ВМРО-ДПМНЕ, която ги отхвърля. Решението "отваря вратата към бъдещето", каза в парламента премиерът Зоран Заев, цитиран от македонската агенция МИА.
Заседанието не мина без спор с албански партии, които са извън управлението, но които искаха промени в последния момент в полза на малцинствата в Македония. Нямаше депутати "против" и "въздържали се" - консервативните народни представители, които не подкрепяха промените, бяха предупредили, че няма да присъстват на гласуването, преминало и на фона на протести пред сградата на парламента.
Гласуването бе предизвестено, след като на среща с албанската партия "Беса" Заев каза, че е осигурено нужното мнозинство, а исканията на партията като условие за подкрепа ще бъдат оформени като отделни закони, а не като поправки в конституцията. Малко след него генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг и еврокомисарят за разширяването Йоханес Хан приветстваха вота като историческа стъпка.