19min.media

Първият дървен сателит в света е изстрелян в космоса

Първият дървен сателит в света е изстрелян в космоса, за да докаже, че дървесината е възобновяем материал за космически цели, който един ден може да се използва за строеж на къщи на Луната и Марс.


Построен от японски изследователи, спътникът е изстрелян с безпилотна ракета SpaceX от космическия център „Кенеди“ на НАСА във Флорида във вторник, съобщават медиите, които се позовават на Центъра за човешка космология към университета в Киото.


Наречен LignoSat, по името на латинската дума за дърво, малкият спътник с тегло само 900 грама е разработен от Университета в Киото и фирмата за строителство на жилища Sumitomo Forestry. Съобщава се, че сателитът е пристигнал на Международната космическа станция (МКС) същия ден на борда на товарна капсула SpaceX Dragon и трябва да бъде пуснат в орбита на около 400 км над Земята.


"Дървесината е по-издръжлива в космоса, отколкото на Земята, защото там няма вода или кислород, които биха я развалили или възпалили “, казва пред Ройтерс професорът по лесовъдство от университета в Киото Коджи Мурата.


"В началото на 1900 г. самолетите са били направени от дърво “, отбелязва той. „Дървен сателит също би трябвало да е осъществим.“


Панелите на LignoSat са изработени от хоноки - вид магнолиево дърво, което традиционно се използва за изработване на ножници за мечове. Подобният на кутия спътник е изработен по традиционна японска техника без винтове или лепило и включва също алуминиеви части и електронни компоненти.


Наталия Каменова