Пазарът на търговски имоти в Германия се срива
Цените на търговските имоти в Германия през последното тримесечие на 2023 г. са се понижили с 12,1%, което е най-големият спад на годишна база, регистриран от ценовия индекс на банковата асоциация VDP, според съобщение за пресата, публикувано от организацията тази седмица.
Данните показват, че цените са се понижили с 4,9% спрямо третото тримесечие, което е и най-големият спад на цените на тримесечна база, регистриран от индекса в сектора на търговските имоти в страната. За цялата 2023 г. цените на търговските недвижими имоти са спаднали с 10,2%.
"2023 г. беше трудна година за сектора на недвижимите имоти, както можем да видим от развитието на цените. През четвъртото тримесечие също нямаше признаци на възстановяване", заяви главният изпълнителен директор на VDP Йенс Толкмит и добави, че "ситуацията ще остане трудна за момента и през 2024 г.".
Толкмит посочи, че кризата в сектора на недвижимите имоти засяга в по-голяма степен търговските имоти, отколкото жилищния сегмент. По думите му в момента вниманието е насочено към офис имотите, където досега възвръщаемостта като цяло не е успяла да отговори на очакванията на инвеститорите.
"Наред с това търсенето на офиси остава слабо поради несигурния икономически растеж в Германия и все още неясното въздействие на тенденцията за работа от дома върху офис площите. Така че цените продължават да се понижават", заключи Толкмит.
Стойността на имотите в Германия отбеляза най-силния си спад от повече от две десетилетия. Строителството беше сериозно засегнато от затягането на паричната политика от страна на Европейската централна банка в отговор на бурната инфлация в ЕС и от несигурността във връзка с новите енергийни разпоредби.
Базираната в Германия мултинационална компания за недвижими имоти Vonovia предупреди, че строителният сектор на страната, който съставлява 12% от БВП на Германия и в който са заети един милион работници, е на ръба на колапса, което застрашава цялата икономика. Секторът се радваше на продължителен бум в ерата на свръхниските разходи за заеми.