19min.bg

Пентагонът’14: Сирия няма хим.оръжия

Ударите на 23 стигнали до целта от 59 американски ракети Томахоук, пуснати по  сирийска военна база, са нанесли щети, които са отстранени само за ден. Въпреки това Файненшъл Таймс цитира руският премиер Медведев, според когото двете суперсили са опасно близо до „въоръжен конфликт”. Москва свика екстрено заседание на Съвета за сигурност, на която по адрес на Вашингтон прозвучаха много критики за неразрешената от висшия орган на ООН атака. На него бяха напомнени лъжливото размахване на бял прах от държавния секретар Пауъл, послужило за нападение срещу Ирак, което впоследствие се оказа базирано на недоказани обвинения, но не просто разцепи страната, а формира  Ислямска държава и произтичащите от това конфликти вече 14 години. Апропо, американското нападение послужи за кратко настъпление на джихадистите, бързо отблъснато от сирийската армия. Другите печеливши се оказаха производителите и търговците на оръжие, чиито акции рязко подскочиха на световните борси, показа ФТ.


Беше напомнен и фактът, че през 2014 г. Пентагонът – американското военно министерство, категорично обяви, че няма и повече няма да има химически оръжия на правителството в Сирия. Това стана, след като САЩ признаха резултатите от 2-годишно международно разследване след предишните си обвинения към режима на Асад за използването му. Световноизвестният прокурор на международния трибунал в Хага Карла дел Понте беше заявила още през 2013 г., че единственото доказано използване на химическо оръжие в Сирия е от страна на въоръжената ислямистка опозиция.


Немската телевизия ZDF също излъчи предаване, в което бе посочено, че последната химическа атака в Сирия, отнела живота на 58 души в Хан Шейкун е дело на „Нусра и турското разузнаване МИТ”.


На този фон руският външен министър Лавров недвусмислено заяви на своя американски колега и приятел Тилерсън, че на всички е ясно, че US атаката от петък е отдавна замислена и се базира на „недостатъчни и неубедителни аргументи”.


Първи канал на московската тв показа и „клането в Рачак”, послужило за старт на бомбардировките по Сърбия – в това число навръх Великден 1999 г. върху катедралата, голяма болница и телевизията в Белград, за което бе доказано, че сниманите „мирни жители” всъщност са преоблечени в цивилни дрехи трупове на бойци на ислямистките отряди, воюващи срещу сърбите. Един от оцелелите участници във военните джихадистки групировки преди дни направи атентата пред парламента в Лондон.