19min.bg

Пернишки бунт под прозорците на МС


Протест с жълти жилетки и кукери завладя столицата през уикенда заради тежкия воден режим в Перник. Хиляди перничани, жители на други градове и солидарните с проблемите на миньорския град столичани се събраха пред МС. Акцията мина под наслов "Сурва от Перник". Припомняме, че заради водната криза в града беше отменен традиционният фестивал, който трябваше да премине от 24 до 26 януари. „Искаме вода“, „Мафия“ и „Оставка“ бяха най-шумно скандираните възгласи.
Организаторите на протеста са ИК Спаси Перник, на него  присъстваха и представители на различни граждански организации, екологични сдружения, политически партии и синдикати и други. Участие взеха и жители на Бобов дол, които протестираха срещу нерегламентираното изгарянето на отпадъци.
В деловодството на МС беше внесена декларация с искания на протестиращите. На първо място е посочено искането за алтернативноводоподаване за града „във възможно най-кратък и конкретен срок.” Протестиращите настояхаи политическа и наказателна отговорност да бъде потърсена от още хора, а не само от бившия министър на околната среда и водите Нено Димов. Според перничаните от самото начало на кризата не се оценява правилно вината на Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ). Те призоваха за оставка и разследване лично на регионалния министър Петя Аврамова, зам.-министъра на околната среда и водите Красимир Живков, шефа на Басейнова дирекция-Благоеград Радослав Георгиев. „Съд и най-тежки наказания”, посочва още декларацията.
 „Бойко при Нено” гласеше пък  един от плакатите, издигнати на пл. Независимост в София.
Припомняме, че водният режим в Перник започна още на 18 ноември м.г.



Правителството обяви план за решаване и поиска от СОС да се използва водопреносната мрежа на София за да бъде насочена вода от язовир Белмекен през язовир Бели Искър към Мало Бучино за Перник. Едва в петък обаче МС внесе с 6 дни закъснение реални разчети по казуса в столичния парламент. Днес той ще ги гледа в комисиите си, а във вторник се събира извънредно.





Снимка: Евелина Стоянова, БНР