19min.media

Пернишки поток остава и без разрешително

Новият водопровод, който свърза мрежите на София и Перник, но излезе бързо от употреба, остава и бе разрешително. Водопроводът е с временно разрешително, което изтича през септември и ако се наложи аварийно водопроводът да се ползва заради ремонти, това няма да е възможно, обяви пред БНТ министърът на околната среда и водите Емил Димитров. Димитров за пореден път нападна остро регионалното министерство заради лошото състояние на ВиК инфраструктурата и големите загуби на вода на фона на продължителна суша. 


"Трябваше да се изкара разрешително на водопровода за Перникк по редовния път, още докато течеше строежът. Ние дадохме временно разрешително, което след 20 дни изтича, и никой не прави постъпления за подновяването му. Този път няма да си затворим очите и да допускаме съоръжението да работи без документи. Имат два незаконни водопровода - и този, който е към Радомир, няма да им разпишем", категоричен е Димитров. Според него "ВиК Перник" системно не изплаща и задълженията си за вода, които са нараснали на 1 млн. лв., и чака някой да го "осиновин". 


"Всички бутат МОСВ, защото е коалиционен партньор и е по-лесно, но ние не сме виновни за лошото състояние на мрежата и загубата на 80% от ресурса. Ние сме длъжни да подаваме вода, 80% от която отива в канализацията", ядоса се още Димитров. Той даде пример с язовир Тича, който захранва Търговище, Шумен и Велики Преслав и който се ползва за промишлено водоползване въпреки сушата. "Търговище поеха ангажимент да си захранват промишлените клиенти със собствени водоизточници, Шумен и това не прави. За шумен има 120 млн. лв. за водопроводи и пречиствателна станция, но се бавят. Не може ние да им ги направим. Има 3 млрд. лв. ресурс за водните цикли  по оперативната програма, не се работи достатъчно активно и може да се загубят", коментира Емил Димитров. 


Димитров бе категоричен, че няма да разпише и за хвостохранилищата на "ТЕЦ Република". Държавата си затваря очите 20 години, не може да продължава така, допълни министърът. Той бе категоричен, че проблемите със сушата идват от лошо управление на водните ресурси на много нива. "Когато има вода, може да си позволиш преди всичко. Когато обаче има продължителна суша, ресурсите трябва да се управляват внимателно", категоричен бе Димитров.