Петьо Еврото се сети за корупция в Осемте джуджета, изпрати писмо до Кьовеши
Бившият следовател Петьо Петров, по-известен като Пепи Еврото, е изпратил писмо до ръководителя на европейската прокуратура Лаура Кьовеши. Новината съобщава БГНЕС на своя сайт, като уточнява, че то е адресирано и до и.ф. главен прокурор Борислав Сарафов, Софийската градска прокуратура, КПКОНПИ и парламентарната комисия за борба с корупцията. Петров, за когото по-рано тази година се появи информация, че е починал в Дубай, твърди в писмото си за корупция и месечни подкупи, като замесва и името на българския европейски прокурор Теодора Георгиева.
Според бившия следовател корупционната схема е продължила 4 години - от 2019 до 2023 година, като по думите му Георгиева е взимала парите да оказва влияние върху разследвания и изнудване на разследваните. В писмото си той твърди, че всеки месец е давал по 10 хил. лева на Теодора Георгиева лично. Парите били предавани във ВИП залата на ресторант Осемте джуджета. Парите осигурявал лично той, а му помагал Кристиян Георгиев Христов. Христов е сочен за дясната ръка и "момче за всичко" на Петров, той бе задържан през юни тази година минути преди да даде пресконференция в БТА в защита на Еврото. След това получи обвинение от Софийската районна прокуратура, че незаконно е записвал разговори на бившия следовател с негови гости в ресторанта.
"След като Георгиева стана европейски прокурор и започна да отсъства от страната често, парите ѝ се даваха, когато се прибираше в България на удобни за нея места. В замяна на това Теодора Георгиева имаше ангажимент да оказва влияние конкретни досъдебни производства да се приключват според моите указания, с оглед на това, че по този начин можех да договарям големи суми от лицата, спрямо които се водеха досъдебни производства. С две думи, трябваше да се контролира българският офис на Европейската прокуратура и по този начин да се изкарват големи суми пари", пише Петьо Петров до Кьовеши.
Припомняме, че Петьо Петров е основно действащо лице в скандала Осемте джуджета, разкрит от Антикорупционния фонд.
Кирил Пламенов