19min.bg

Петролът падна 10,5%, бг горивата скочиха с 10 ст. на литър: Руски монопол, държавата ни е пас



Петролът падна от над 105 на 94 долара за най-скъпия сорт Брент от четвъртък до неделя, но горивата по бензиностанциите у нас скочиха, при това с десетина стотинки.


 


В петък и събота беше достигнат абсолютен рекорд от 2,79 лв. за литър дизел в София, а в неделя „падна” до 2,77 лв. При същата цена на петрола преди дни имахме 10-11 ст. по-ниска цена. А при 140 долара за барел при предишната петролна криза максимумът беше около 2,50 лв.


 


Напомняме, че другите съставки на цената на горивото в България не са се променяли оттогава – еднакви са ставките на акцизите, данък добавена стойност и данък печалба, който – както правителството доказа, не е плащан дълги години наред от руския монополист на българския пазар.


 


Интересен е и друг факт. Цените в края на миналата седмица за доставки през АПРИЛ. Защо служат за моментално и изпреварващо коригиране на цените на бензиностанциите още сега? В същото време, когато цените на котировките падат, както стана през лятото и през октомври – декември, цените на колонките у нас не помръднаха.




Така 22% надолу и падането на петрола до нива под 70 долара за барел наесен не породи никакво движение надолу на цените на бензиностанциите ни. До вдигането с 10% от 85 долара до 94 долара се отрази като вдигане от 2,50 лв. до 2,77 лв. или на практика същия процент на цените на дизела.




При падане от над 105 на 94 долара последния уикенд, вместо да видим сваляне на цената с 30 стотинки, ако следваме логиката на качването, падането се оказа едва 2 стотинки или под 1%.




Винаги при падане от руския монополист у нас обясняват, че цената на бензина не зависела само от петрола. Защо тогава важи при качване?




Въпросът е и към държавата, която повече от половин година е абсолютен пас по контрола. Ресорният орган – Комисията за защита на конкуренцията с шеф-майка на депутат на ГЕРБ, дори не си е поставяла въпроса. Което всъщност е логично, след като по-рано прие, че няма картел на горивата в България.


 


Илиян Костадинов