Пламен Георгиев ще оглави новата свръхкомисия Антикорупция
Съставът на новия орган е изключително важен заради огромните правомощия, които му се дават, пише capital.bg.
Първият председател на новата, свръховластена с правомощия комисия "Антикорупция" (Комисия за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество), може да бъде сегашният председател на Комисията за отнемане на незаконно придобитото имущество (КОНПИ) Пламен Георгиев, а сегашните членове на КОНПИ ще попълнят първия състав на новия суперорган. Те ще изпълняват функциите си докато парламентът избере нов състав на комисия "Антикорупция", като всички новоизбрани трябва да встъпят в длъжност едновременно. Много е вероятно това да продължи до изтичане на сегашния мандат на КОНПИ, което ще стане на 1 март 2018 г. Същевременно всички сегашни членове на КОНПИ с председателя й и зам.-председателя разполагат с изрична законова възможност да бъдат преизбрани в новата комисия.
Всичко това става ще се случи, ако бъде приет дългоочакваният проект на Закон за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество, който в понеделник вечерта бе публикуван на сайта на Министерството на правосъдието. Очевидно правосъдният министър Цецка Цачева е държала да изпълни обещанието си, че ще внесе проекта до края на юли, пък макар това да стане в последния ден на месеца.
Новата комисия ще има изключително сериозни механизми и ресурси за намеса в личния живот на гражданите, за проверки на имуществото им, проследяване със СРС, искане за налагане на запори и възбрани, предявяване на искове за отнемане на имущество, предложения за санкции и уволнение от държавни постове, сигнали до прокуратурата и т. н. Комисията ще може да работи и с доброволни сътрудници, чиято самоличност ще се пази в тайна. Но как точно ще се организира тази дейност и за какво ще служат сътрудниците, зам.-министърът на правосъдието Евгени Стоянов, ръководител на работната група по законопроекта, не беше в състояние да отговори във вторник - това щяло да бъде решено с правилник към закона.
Мандатът на комисията "Антикорупция" ще е шест години и започва да тече от датата на попълване на състава й. Законопроектът предвижда изборът на новия председател да стане до един месец след влизане на закона в сила, а съставът на комисията - до два месеца. Всички встъпват в длъжност едновременно, а дотогава заварените членове на КОНПИ осъществяват дейността по закона.
Източник: capital.bg