19min.bg

Планът за евромилиардите да не заобикаля парламента: БСП

             Министерският съвет би следвало да внесе в Народното събрание проекта на националния План за възстановяване и устойчивост за политическо и експертно обсъждане , за нанасяне на корекции и предложения за промени в ресорните парламентарни комисии, заяви депутатът от БСП Драгомир Стойнев:


 "Планът, който България трябва да представи, е в рамките на европейския Механизъм за възстановяване и устойчивост, стоящ в основата на програмата Следващо поколение Европа. По нея ЕС ще инвестира 672,5 милиарда евро заеми и безвъзмездни средства под формата на приоритетно финансиране и ще помогне на Европа да излезе по-силна и устойчива от настоящата икономическа криза, предизвикана от пандемията COVID-19.
 За България в рамките на Механизма за възстановяване и устойчивост са предвидени – 6,2 млрд. евро, безвъзмездни средства и 4,5 млрд. евро заеми. Тези средства имат временен характер и от тях можем да се възползваме най-късно до 31 декември 2024 г., като те трябва да бъдат планирани и одобрени до 31 декември 2022.
 Българският план трябва да бъде обсъден и гласуван и на заседание на Парламента преди да бъде изпратен в Брюксел - това е мнението ми като представител на #БСП и Председател на парламентарната Комисия по европейските въпроси и контрол на европейските фондове . Смятам, че това е национално отговорен подход. Народното събрание има установени по правилник механизми за включване на експерти, научни среди, браншови и професионални организации и граждански сектор в работата на комисиите си. Министерски съвет също има установени механизми да консултира и съответно - коригира своите предложения. Нека ги използва.
 За съжаление не чух от вицепремиера #ТомиславДончев по време на представянето на проекта на Министерски съвет на Национален План за възстановяване и устойчивост думата „парламент“. Наясно съм с рейтинга на институциите, категоричен съм и за необходимостта от нови избори. Докато те се случат ще е безотговорно обаче, ако оставим в ръцете на един тесен (и меко казано – компрометиран) управленски елит да решава за помощта от Европа. Липсата на доверие в капацитета и честността на това правителство е така фрапираща, а обществената подкрепа е толкова ниска, че ще  граничи с глупост да му се даде да програмира и да предопредели разпределянето на един огромен ресурс. Тежката икономическа криза и лична безизходица за милиони българи изискват друг подход.
Припомням на Томислав Дончев, че в рамките на Конференцията на Комисиите по европейски въпроси на парламентите на ЕС (КОСАК), като председател на парламентарната Комисияпо европейските въпроси и