По-скъпа клинична пътека за К19
Предстои значително увеличение на клиничната пътека за коронавируса както и поемане на разходите на болниците за скрининг за Covid-19, заяви пред медиите шефът на БЛС д-р Иван Маджаров. Съответните текстове ще бъдат разписани в новия Анекс към Рамковия договор (НДР) около 10-12 юли, добави той, без да се ангажира с конкретни числа. До решението се стигнало след разговор със здравния министър Кирил Ананиев и зам.-министър Жени Начева, предаде Lexmedicanews.com.
Ще има и преговори по проблема със заплащането на PCR-тестовете, поради множеството сигнали на недоволство от страна на граждани, които се оплакват, че лечебните заведения искали от тях сами да заплатят изследванията. От частните болници пък излязоха с искане МЗ или НЗОК да поемат разходите, за да не се налага те да се заплащат от джоба на пациентите, но и да не са за тяхна сметка.
Дали РCR тестът ще се поеме частично или напълно все още е въпрос на преговори, а крайното решение ще бъде регламентирано с Анекса към НРД, обясни д-р Маджаров. Припомняме, че в момента цената на клиничната пътека за лечение на заразените с коронавируса е 600 лева.
"Цялата офанзива с тестването е за представяне на повишаващ се брой заразени с коронавирус, за да се аргументира усвояването на едни 6 млрд. евро”, заяви на свой ред д-р Антония Първанова, бивш зам.-шеф на здравната комисия в НС и бивш евродепутат. „По 510 000 лв. на ден се харчат, за да се докара бройката на случаите с К-19, защото ако не се покаже проблем, няма да има безвъзмездни пари от ЕК”, подчерта тя. „До края на септември Европа иска всяка държава да разработи план за преструктуриране и реформиране в здравния сектор”, обясни в предаването Седмицата на Дарик радио самият министър Ананиев. Той уточни, че ако защитим своя проект за реформа, ще получим от Европа въпросните над 6 млрд. евро безвъзмездна финансова помощ.
„Ето заради това ще има и пандемия, и втори пик на първата вълна, и първи пик на втората вълна, и изобщо 9 бала вълни ще има докато всичката тиня от дъното се вдигне, защото в мътната вода се ловят големите риби", прогнозира Първанова.