Полицейското насилие под колоните на МС ще остане ненаказано по давност
Полицаите, обвинени за побоя над протестиращи под колоните на Министерския съвет от юли 2020 г., ще останат ненаказани, след като съдът и прокуратурата забавиха толкова време делото, че вече е изтекла давността за преследване на лека телесна повреда от служител на реда. Това съобщи Сега, като се позова на поредното определение на Софийския районен съд, свързано с разследването на побоя над студента Евгени Марчев.
Софийският районен съд една година не се произнесе по жалбата на Марчев срещу частичното прекратяване и се наложи дори прокурорът по делото да пише на съда с молба да побърза. На 19 ноември т. г. съдия Христина Гарванска се произнася по жалбата на Евгени Марчев от август срещу прокурорско постановление от юни, с което частично за втори път е прекратено разследването за причиняване на лека телесна повреда на студента от полицаи. Първото частично прекратяване беше отменено от съда на две инстанции.
Сега съдът приема жалбата на Марчев и срещу новото прекратяване за основателна. И обяснява, че прокурорът е пренебрегнал всички указания на съда и не е отстранил пороците в работата си, така че делото да бъде изяснено. Прокурорът продължава да не прави нищо, за да бъде разкрита самоличността на всички полицаи, участвали в насилието зад колоните, става ясно още от определението на съда.
Разбира се и че през юни, след постановлението му за частично прекратяване на делото, прокурорът си прави отвод от казуса, защото приема за засегнато правото си на „вътрешно убеждение и суверенна преценка върху вида и обема на привличането към наказателна отговорност“. Също така става ясно, че според прокурора полицаите не са извършили престъпление, като хвърлят други задържани върху задържания на земята Марчев, защото това „не е довело до травматични последици и няма достатъчен интензитет на обществена опасност за престъпна проява“. Той за втори път си е позволил и да подпише постановлението си за прекратяване, без да предяви материалите по делото на Марчев. Тъй като са нарушени основни правила и принципи от НПК, постановлението му следва да бъде отменено, обяснява съдът. Съдията обаче посочва и че на 10 юли т. г. е изтекла давността за наказателно преследване за престъпление с квалификация, каквато е определена от прокуратурата за полицейското насилие под колоните на МС.