19min.bg

Получаваме 260 млн. евро за "Козлодуй"

До 2020 г. България ще получи 260 млн. евро от фонд "Козлодуй"за финансиране на преките разходи по извеждане от експлоатация на спрените четири реактора в АЕЦ "Козлодуй". Това съобщи на пресконференция в сряда Ингебор Гресле, водеща проверката на Европейския парламент в българската ядрена централа, предаде Кросс.


"При посещението си в атомната централа видяхме, че се работи за изваждането от експлоатация на ядрените реактори от 1 до 4", каза Гресле.


Въпреки извършената работа към този момент, страната ни не е успяла да отговори на някои основни въпроси. Тези въпроси ще отложат финалното становище на евродепутатите. Сред питанията ще бъдат колко е недостигащата сума, за изваждането от експлоатация на реакторите, а също така и дали контейнерите за обработеното гориво са достатъчно.


До 2013 г. финансирането по фонд "Козлодуй" е общо 867 млн. евро както за преки разходи по демонтаж на реакторите, така и непреки разходи - за мерки за енергийна ефективност, обясни пред журналисти българският евродепутат Ивайло Калфин. За периода от 2013 г. до 2030 г. страната ни е настоявала за финансиране от още 860 млн. евро, но ще ни бъдат отпуснати само 260 млн. евро единствено за преки разходи по извеждане от експлоатация на реакторите.


76 са проектите, които вече се изпълняват във връзка с демонтажа. По четири от проектите има забавяне. Като причина за забавянето България е посочила липсата на „ноу-хау" и наемането на чуждестранни фирми. Евродепутатите обаче зададоха въпроса защо това е било необходимо.


Ингеборг Гресле каза още, че за Европейския парламент е много важно да проследи проекта около реакторите на „Козлодуй", защото така „ще извлечем поуки за този процес за Европа". Тя заяви, че би било хубаво след три години отново да се направи подобна проверка. Евродепутатите обаче изрично подчертаха, че не предлагат никакъв допълнителен мониторингов механизъм по темата.


Що се отнася за бъдещето на АЕЦ „Козлодуй" Гресле каза, че е право на българите да решат дали площадката да се развива още, или да бъде закрита. Ако обаче се вземе решение за нови строителни работи то тя би искала едно нещо „това да не става с европейски пари".