19min.bg

Поръчали сме 1/3 от ваксините, които ни се полагат, не е вина на ЕС

България продължава да бъде на последно място по имунизация срещу коронавирус  в Европа, сочи официалната статистика за 17 март. Оказва се, че една от ключовите  причини за подобен резултат и за новия ръст заразени, който забавя рестарта на икономиката, се крие в изначалните поръчки на препарати, които направиха властите у нас.


Още преди старта на имунизационната кампания  от ЕС на страната ни е дадена опция да поръча до 1,55% (процентното население на България в ЕС) от всички ваксини. Повечето държави  заложиха на своята сигурност  и не само грабнаха цялата квота, но и потърсиха допълнително, за да се застраховат.  Българският кабинет обаче не постъпва така и поръчва доста под тавана, който се полага.  Така от Pfizer/BioNTech  са закупени 3,9 млн. дози (0,65% при възможни 1,55%), от Moderna - 0,5 млн. дози (0,31% при възможни 1,55%), от Johnson & Johnson - 2 млн. дози (0,5% при възможни 1,55%) и от CureVac – 1 млн. дози (0,25% при възможни 1,55%). Дори и явният фаворит на властта AstraZeneca не достигна горната граница с 4,5 млн. дози (1,13% при възможни 1,55%).


 Всичко това е само около 1/3 от това, което може да се поръча. Съответно ЕС започва да разпределя пратките спрямо предварително поръчаните проценти. Ситуацията изглежда съвсем критична предвид обстоятелството, че се наложи спиране на ваксинацията с Astra, от която имаме възможно най-много заявени бройки, тъй като е представена от майката на бг евродепутата Ева Майдел.


Напомняме, че точно преди седмица премиерът Бойко Борисов  разпореди да бъде преустановено  използването именно на този препарат, докато Европейската агенция по лекарствата отхвърли всички съмнения относно безопасността й. Причината е, че 57-годишна жена в Пловдив е починала няколко часа след ваксинация с Astra. Само ден преди това ЕМА обяви, че България е