Потискането и сдържането само ще укрепят волята и ще повишат морала на китайския народ: Си пред Байдън
Китайският президент Си Дзинпин призова за продължаване на сътрудничеството със САЩ по време на първата си лична среща с президента Джо Байдън в понеделник, но настоя, че опитите на Вашингтон да потисне или задържи Китай ще имат обратен ефект.
В доклад, публикуван от китайското външно министерство, се казва, че разговорите на президента Си с Байдън, проведени в рамките на срещата на върха на Г-20 в Бали, Индонезия, са били "задълбочени, откровени и конструктивни" В изявлението се отбелязва, че макар Китай и САЩ да имат много общи интереси, напрежението между двете сили рискува да доведе до "сблъсък".
"Сегашното състояние на отношенията между Китай и САЩ не отговаря на основните интереси на двете страни и народи и не е това, което международната общност очаква", каза Си на Байдън, цитиран от външното министерство. Той призова страните да "насочат отношенията си в правилната посока и да ги върнат към здравословен и стабилен растеж в полза на двете страни и на света като цяло".
Си заяви, че макар Китай и САЩ да са поели по "различни пътища" със своите политически и икономически системи, "жизненоважно е да признаем и уважаваме това различие" и да съществуваме мирно. Отношенията не трябва да се определят от "конфронтация и конкуренция с нулев резултат", а от "диалог и взаимноизгодно сътрудничество"
"Нито една от страните не трябва да се опитва да оформя другата страна по свой образ и подобие, нито да се опитва да променя или дори да подкопава системата на другата страна", продължи той и добави: "Китайската нация има гордата традиция да отстоява себе си. Потискането и сдържането само ще укрепят волята и ще повишат морала на китайския народ. "
Двамата лидери обсъдиха също така Тайван - спорен въпрос след високопоставеното посещение на председателя на Камарата на представителите на САЩ Нанси Пелоси на острова през лятото, което предизвика остро осъждане от страна на Пекин и дни на безпрецедентни китайски военни учения във въздуха и морето около Тайван.
Си подчерта, че Тайван е "основен" китайски интерес, тъй като Пекин разглежда острова като част от своята суверенна територия, и го нарече "първата червена линия, която не трябва да се пресича в отношенията между Китай и САЩ"
Пекин се стреми в крайна сметка да "осъществи национално обединение" с Тайпе, продължава Си, като подчертава, че всякакви усилия за "отделяне на Тайван от Китай ще нарушат основните интереси на китайската нация"
Мирът и стабилността в региона и "независимостта на Тайван" са "толкова несъвместими, колкото водата и огъня", заяви китайският лидер, като отбеляза, че Байдън вече е обещал да не използва Тайван като инструмент за търсене на предимства в съревнованието с Китай или за сдържане на Китай.