Повтарящ се радиосигнал насочва астрономите към екзопланета с размерите на Земята
Астрономите са открили повтарящ се радиосигнал от екзопланета и звездата, около която тя обикаля, разположени на 12 светлинни години от Земята. Сигналът предполага, че планетата с размерите на Земята може да има магнитно поле и може би дори атмосфера, предаде CNN.
Магнитното поле на Земята защитава атмосферата на планетата, която е необходима на живота, за да оцелее, като отклонява енергийни частици и плазма, които се стичат от Слънцето. Откриването на атмосфери около планети, разположени извън нашата Слънчева система, може да насочи към други светове, които потенциално могат да поддържат живот.
Учените забелязаха силни радиовълни, идващи от звездата YZ Ceti и скалистата екзопланета, която обикаля около нея, наречена YZ Ceti b, по време на наблюдения с помощта на много големия телескоп Karl G. Jansky Very Large Array в Ню Мексико. Изследователите смятат, че радиосигналът е създаден от взаимодействието между магнитното поле на планетата и звездата.
Изследването, в което подробно са описани откритията, е публикувано в понеделник в списание Nature Astronomy.
Въз основа на новите данни от космическия телескоп NASA/ESA/CSA James Webb тази илюстрация отразява заключението, че екзопланетата LHS 475 b е скалиста и е с почти същия размер като Земята.
Планетата обикаля около звездата си само за два дни, което е много по-бързо от която и да е друга планета в Слънчевата система. Изследователите ще продължат това лято с допълнителни наблюдения с Webb, които се надяват да им позволят да заключат окончателно дали планетата има атмосфера. LHS 475 b се намира сравнително близо, на 41 светлинни години от нас, в съзвездието Октан. [Описание на изображението: Илюстрация на планета и нейната звезда на черен фон. Планетата е голяма, на преден план в центъра, а звездата е по-малка, на заден план и също в центъра. Планетата е скалиста. Горната четвърт на планетата (страната, обърната към звездата) е осветена, а останалата част е в сянка. Звездата е ярка, жълтеникаво-бяла, без ясни черти.]
"Видяхме първоначалното избухване и то изглеждаше прекрасно", казва в изявление водещият автор на изследването Себастиан Пинеда, астрофизик-изследовател в Университета на Колорадо в Боулдър. "Когато го видяхме отново, това беше много показателно, че може би наистина имаме нещо тук."
Магнитните полета могат да попречат на атмосферата на планетата да бъде намалена и по същество разрушена с течение на времето, когато частици се освобождават от звездата и я бомбардират, каза Пинеда.