19min.bg

Преговорите за "Турски поток" са зациклили

"Газпром" вече е загубил няколкостотин милиона евро, плащайки за престоя на корабите за полагане тръбите по дъното на Черно море, които шести месец се намират в пристанище Варна, пише "Комерсант", цитиран от actualno.com.

 

"Газпром" е заинтересован колкото е възможно по-скоро да започне строителството на газопровода, но Анкара се съпротивлява, доказателство за което е и нарастващият внос на втечнен газ, който е с 50 долара по-евтин от руския. В резултат на това руските газови доставки в Турция са се сринали с 38% през април.

 

По-рано беше съобщено, че годишната печалба на "Газпром" е паднала повече от седем пъти, но въпреки това компанията е увеличила близо 50% възнагражденията на ръководството си.

 

Сега преговорите се усложняват и от политически фактор: в края на април руският президент Владимир Путин посети Ереван и участва във възпоменателната церемония в памет на жертвите на турския геноцид над арменците през 1915 г., което предизвика рязък демарш от страна на Анкара.

 

Според експерта от ФНЕБ Алексей Гривач, цитиран от "Комерсант", дипломатическите проблеми не отменят факта, че "Турски поток" е изгоден за Турция.

 

Проблемът с преговорите за отстъпките е в това, че турците не са направили необходимите стъпки за газопровода и не са подписали никакви съглашения, твърди той. Според него "Газпром" е дал отстъпка на частните турски вносители, за да не допусне съкращаване на пазарния си дял в Турция.

 

Общият обем газ, който частните турски компании внасят от Русия, е 10 млрд. куб.м. годишно, които постъпват по Трансбалканския газопровод през Украйна.

През 2014 г. Турция е закупила от "Газпром" 27.3 млрд. куб.м., но основните количества са внесени от държавната компания "Боташ", която също преговаря за отстъпка в цената. Такава бе официално обещана от Владимир Путин в рамките на договореностите за изграждането на "Турски поток". Първоначално се предполагаше, че частните вносители ще получат отстъпка след приключване на преговорите между "Газпром" и "Боташ" – вносната цена за частниците трябва да е по-ниска от тази тази на държавната компания, за да могат те да работят на субсидирания вътрешен пазар в Турция.

 

Целта на Русия с "Турски поток", както преди това и с "Южен поток", е да заобиколи Украйна като транзитна територия за доставките на руски газ в ЕС.