Премиерът ни посочи вратата! Излизаме на национален протест: Превозвачите
Срещата между премиера Кирил Петков и представителите на различните браншови организации приключи по-бързо от очакваното като гостите в Министерски съвет си тръгнаха ядосани и обидени. Представители на тираджиите и автобусните фирми се оплакаха, че министър-председателят им е посочил вратата.
„Ние не сме дошли да си говорим общи приказки, ние сме дошли с конкретни цели и искания. При което на нас ни беше казано, че в този кабинет той определя какво ще се говори и как ще се говори и ако на нас не ни харесва, можем да напуснем. И ние това направихме“, каза Магдалена Милтенова, председател на Конфедерацията на автобусните превозвачи".
Големият проблем на превозвачите са поскъпването на ТОЛ таксите и таксуването и на второстепенните пътища. В момента системата у нас е изключително несправедлива. Ние сме единствената страна в света, където леките автомобили издържат пътната мрежа за сметка на тежкотоварните автомобили. Навсякъде принципът е, че който руши, той плаща.
Таксите за преминаване на тежкотоварните автомобили, които най-много рушат пътищата у нас, са смешно ниски. За второкласните пътища пък тираджиите и автобусите пък изобщо не плащат, докато хората са задължени да си купуват винетки за личните си автомобили. Плановете на МРРБ да поправи тези грешки от управлението на кабинета Борисов обаче срещат организиран отпор от превозваческите организации, близки до ГЕРБ.
Според Милтенова фактът, че премиерът ги е изгонил е скандален.
„Държавата не е на Кирил Петков. Тези хора нямат понятие от протокол, нямат понятие от етика", каза още тя.
Милтенова обяви, че големите протести, с които те плашат кабинета, ще започнат по-рано от обявената дата за национален протест - 18 май.
Йордан Арабаджиев от Съюза на международните превозвачи пък се оплака, че представителите на държавата не се ангажирала с техните искания за овладяване на инфлационните процеси и икономическата криза.
Превозвачите настояват и за отпадане на биодобавката на горивата за период от шест месеца, както и за връщане на 50% от акциза на горивата за същия период.