19min.bg

Приеха план за управление на границите


Разкриване на нови гранични пунктове, кораб за бреговата охрана, дронове и поддръжка на хеликоптери – това са част от заложените дейности по Националния план за развитие на способностите, за управление на границите и за връщане на нелегално пребиваващите граждани от трети страни.


Предвижда се подмяна на съществуващите кабини за извършване на гранични проверки с нови, в които да се обособи място за снемане на биометрични данни на лица, съобщава бТВ.


Също така ще бъдат доставени средства за проверка на укрити лица, цифрови фотоапарати, криминалистически куфари и микроскопи.


Планът, който е приет на 24 ноември от Министерския съвет, залага развитие и въвеждане на техническите средства до декември месец тази година.


Човешките ресурси


Документът обръща внимание на повишаване на капацитета на човешките ресурси и връщането на гражданите на трети страни. Ще се проведат конкурси за служители и за експерти в областта на връщането.


Съществуващият капацитет ще се увеличи, като се засили сътрудничество със съседни страни и "Фронтекс" - Европейската агенция за гранична и брегова охрана.


Страната ще участва в съвместни операции, ще обменя информация през системата EUROSUR и ще има добре установени функционални споразумения за реадмисия.


Възможните сценарии


Експертите, изготвили плана, начертават три основни сценария около ситуацията по границата ни с Турция. Според базовия южната ни съседка би предоставила гражданство на 200 хиляди високо квалифицирани мигранти от Сирия, а за останалите планира връщане в контролираната от Турция ивица.


Голям брой сирийци нямат интерес да се върнат във все още разрушената Сирия, където има потенциал за бъдещи експлозии и насилие. Това ги превръща в потенциални нелегални мигранти, които търсят начини да напуснат Турция и да продължат пътя си към