19min.media

Прокуратурата погна Домусчиев

       След като от август не се задържа много в България, а от септември върви слух, че ще има повече проблеми и от Божков с магистратите, Кирил Домусчиев беше погнат от прокуратурата, разкри Капитал. И то по сигнал на Агенцията за приватизация към правителството, на която - отново през септември, се навърши една година, откакто фирма на шефа на КРИБ дължи около 60 млн.лв. за неизпълнени задължения по покупката на Българския морски флот. А същото дружество имаше солидни дългове и към НАП и НОИ за милиони лв., както вече сме разказвали около годишнината. Това, че в деня на сблъсъка си с прокуратурата  Домусчиев се опита да представи среща с работодателите за дискусия по бюджета на София като негова лична с кмета на града и зам.-председател на ГЕРБ Йорданка Фандъкова няма да му помогне. Още повече, фирмата по почистване, в която има съдружие два пъти през последните месеци беше глобена от Столичната община за неизпълнение на задължения, а при трета санкция следва отнемане на концесията.



Софийската районна прокуратура (СРП) е образувала досъдебно производство за унищожаване и повреждане на ипотекирано или заложено имущество във връзка със строежа на новата сграда на Нова тв, съобщава Капитал.

Става дума за разрушена сграда, която е била възбранена в полза на държавата. На нейно място се строят новите офиси на Нова телевизия.

В началото на годината телевизията беше продадена от братята Кирил и Георги Домусчиеви на United group. По информация на Капитал новата сграда е била коментирана като възможна част от сделката, заедно със закупена неотдавна техника. От Адванс пропъртис заявиха, че "новостроящата се сграда не е част от сделката за прехвърляне на 100% от дружествените дялове на Нова Броудкастинг Груп ЕООД". От фирмата заявиха, че сградата е била разрушена преди върху нея да бъде наложена възбрана от съда.

Разследването, което е било възложено в края на миналата година на столичното 8 РПУ, е образувано по сигнал на Агенция за публичните предприятия и контрол (АППК, преди - Агенцията за приватизация и следприватизационен контрол). От АППК коментираха, че са изпратили сигнал до Софийската районна прокуратура на 21 октомври 2020 г., с който е поискано "извършването на проверка относно наличието на неправомерно поведение във връзка с унищожаването на възбраненото в полза на АППК имущество". В АППК са били уведомени от СРП на 8 декември, че образувано наказателно производство. От АППК са поискали от Софийския апелативен съд също да сезира компетентните органи "предвид установеното в приетата по делото експертиза разпореждане с възбранен недвижим имот."