19min.bg

Прокуратурата поиска от САЩ информация за новите санкционирани по Магнитски

Върховната касационна прокуратура (ВКП) съобщи, че е изпратила писма до Департамента по правосъдие на САЩ (б.р. той играе и ролята на главна прокуратура на федерално ниво) там с искане за информация по отношение на петимата български граждани, които в началото на февруари бяха санкционирани за корупция по закона Магнитски. Това съобщиха от държавното обвинение. Подобни действия бяха предприели оттам и при първата порция санкции през юни 2021 г. До момента не е известно дали от държавното обвинение са получили информация, поискана преди повече от година.


От прокуратурата искат допълнителни данни заради започналите проверки срещу бившия финансов министър на ГЕРБ Владислав Горанов, бившия енергиен министър от БСП Румен Овчаров, двама бивши шефове в АЕЦ Козлодуй и председателят на движение Русофили Николай Малинов.


След официалното обявяване на санкциите, от прокуратурата съобщиха, че отдавна е предприела действия срещу хората, включени в новия списък, но въпреки това пак ще ги провери. От МВР пък заявиха, че ще действат в аванс.


"Върховната касационна прокуратура изпрати писма чрез Министерството на правосъдието на Република България до Департамента по правосъдие на Съединените американски щати с искане да й бъде предоставена информацията, на която са основани констатациите на компетентните американски власти по отношение на петима български граждани. Информацията е поискана във връзка с образувани проверки след самосезиране от страна на Прокуратурата на Република България (ПРБ) по повод публикувана информация на 10.02.2023 г. на интернет страницата на посолството на САЩ в София за наложени санкции на български граждани от Службата за контрол на чуждестранните активи (ОРАС) към министерството на финансите на САЩ. Именно оповестената от компетентните власти на САЩ информация е основанието за предприемане на действия от страна на ПРБ, съгласно нейните правомощия".


От прокуратурата уточняват, че по преписките се извършва проверка с оглед събиране на данни за извършени престъпления от български граждани по българския Наказателен кодекс. "Ако бъдат установени данни за такива престъпления, те биха попаднали в обхвата на Конвенцията на ООН срещу корупцията. Информацията на компетентните американски власти би помогнала за изясняване на предмета на образуваните проверки и за евентуално бъдещо наказателно разследване", пишат още от прокуратурата.