Прокурори от 12 държави се обявиха за запазване на спецправосъдието в България
Закриването на Специализираната прокуратура в България противоречи на препоръките на Европейския съюз, на принципите, насърчавани от Конвенцията на ООН срещу транснационалната организирана престъпност и на възгледите на професионалните прокурорски сдружения.
Това се казва в декларация на Постоянната конференция на прокурорите, работещи срещу организираната престъпност, корупцията и тероризма, която ще бъде изпратена на европейски институции и на Конституционния съд (КС), съобщиха от прокуратурата. В началото на месеца главният прокурор Иван Гешев оспори в КС закриването на спецправосъдието, а днес се очаква съдът да се произнесе по допустимостта на искането.
Постоянната конференция на прокурорите заседава миналия месец,но декларацията ѝ в подкрепа на българското спецправосъдие се забави, защото е трябвало да бъде подписана от представителите на 12 държави, обясни днес шефът на Специализираната прокуратура (СП) Валентина Маджарова.
В декларацията се казва още, че закриването на спецсъдилищата и прокуратурите ще има отрицателно въздействие не само върху борбата с организираната престъпност в България, но и върху работата на останалите членове на мрежата заради международното сътрудничество. В нея прокурорите подчертават необходимостта от специализация в борбата с организираната престъпност.
Прокурор Маджарова повтори пред журналисти вчера позицията си, че закриването ще предизвика и хаос заради неясноти около прехвърлянето на дела към други прокуратури. По думите ѝ, след официалното закриване на спецправосъдието на 28 юли тя няма да има правомощия да прехвърля дела, а преди това пък компетентна да ги разследва ще е само спецпрокуратурата и няма основания да ги изпраща на друга прокуратура.
Тя за пореден път отхвърли и обвиненията, че спецпрокуратурата е закрита, защото е била „бухалка“ на властта.