19min.bg

Промяната започва с пробутан на тъмно закон: д.ю.н. М. Киров

Немалко известни юристи от различни цветове и с различни виждания са единодушни, че налаганата „през задния вход” намеса в съдебната система, от чиято власт правителството мести съдиите по вписванията на свое подчинение, като го прави не по нормален път, а през Закона за бюджета, е много лош знак.


 


Още повече – това е първата стъпка на Промяната. Даже човекът, от когото всъщност започна протестът срещу Статуквото – адвокат Николай Хаджигенов, е критичен към начина, по който се прави това.


 


Докторът на юридическите науки Марин Киров е категоричен в свое интервю:  „Предлаганата промяна е азбучен




пример как не се пишат и приемат закони.



 
Скандален е начинът, по който се прави – без дебати, без ясна експертиза. Кой написа тези текстове? Кой обсъди тази радикално нова концепция? Не е ясно и това е много-много тревожен сигнал за модела на законодателство, който се предлага – законодателство на тъмно.


 


Става дума за съдебен орган, пред който се извършва и който е гарант за едно съдебно-охранително производство. Охранителните производства са част от гражданското съдопроизводство и е неразбираемо защо се прави опит да се приравнят до административна дейност, която  е продължение на изпълнителната власт. Ако изпълнителната власт действително държи да контролира съдиите по вписванията – не са ясни мотивите за това и остава съмнението за нещо нередно.


 


Злоупотреба има със самото внасяне на промените – през Закона за държавния бюджет. Когато разбиваш една система или просто я преместваш в изпълнителната власт механично, са


 


възможни злоупотреби и лоши практики.


 


В момента съдиите по вписванията се назначават след конкурс от министъра на правосъдието, но работят към районните съдилища и са част от тях. С предлаганите промени съдиите по вписванията ще станат обикновени служители в една администрация към изпълнителната власт.


 



Вписването е естествено продължение на нотариалната дейност и трябва да се извършва от съдия по вписванията като съдебен орган, за да се гарантира независима преценка и контрол.


 


Вписването е гарант за собствеността на гражданите и юридическите лица, затова е толкова важно”.