19min.bg

Протест пред КЕВР срещу поскъпването на водата

Стотици граждани се събраха на протест пред сградата на КЕВР срещу поскъпване на водата в 14 области в страната по призива на БСП. Водата ни струва 59 пъти по-скъпо, отколкото трябва - вместо 4 ст. ни искат 2,36 лв.  19 минути многократно писа за необоснованото поскъпване, както и за предстоящите увеличения на цената с ДДС.

В София – 9.5% и ще стигне до 2.36 лв./куб.м., Смолян – 4.5% и ще стигне до 2.35 лв., Пловдив – 2.9% - до 2.20 лв., Варна – 2.7% и става до 3 лв цената, Силистра 6.5% до 3.29 лв, Кърджали 2.8% до 2.43 лв., Русе – 6.2% до 2.78 лв., Перник – 5.8% - 2.29 лв., Монтана – 6,4% - 2.89 лв., Шумен – 3% - 3.32 лв., Сливен – 2.05% - 2.50 лв, Бургас – 8.7% - 2.77 лв, Ямбол – 20% - 2.78 лв, Враца – 13% - 3.09 лв.

"Г-н председател, къде са ни договорите със "Софийска вода", пише на един от издигнатите лозунги. На място има засилено полицейско присъствие. Движението в района се извършва нормално засега, предаде Фокус.

По-късно днес се очаква на закрито заседание на КЕВР да бъде взето решение за повишаване на цената на водата.


"Независимата КЕВР е независима само от народа си, зависима от концесионера си. Това каза лидерът на БСП Корнелия Нинова пред протестиращите пред сградата на енергийния регулатор срещу очакваното поскъпване на водата", предаде Фокус.

"Не може да се живее повече така", каза Нинова. Тя заяви, че в момента КЕВР решава да вдигне цената на водата от 3 до 30% и допълни, че увеличението на цената на водата не е оправдано на фона на доходите на населението. По думите ѝ правителството провежда политики на геноцид. "40 млрд. лв. се крадат годишно, но няма 2,5 млн. лв. за онкоболни", каза Нинова и допълни, че днешният протест е и във връзка с концесията на Софийска вода.


Омбудсманът Мая Манолова обяви преди дни, че дава на прокуратурата готвените от КЕВР нови цени на водата.
Председателят на регулатора Иван Иванов отвърна, че не може да коригира цените, тъй като те са заложени в 5-годишните бизнеспланове на ВиК дружествата и са съобразени с инфлацията.



 "Тъй като нямам право да атакувам това решение на КЕВР пред съда, а ще сe обърна с молба към прoкуратурата да протестира цената на водата. Установихме нарушения при формирането на цената на водата в ущърб на гражданите и в полза на монополните ВиК асоциации, зaигравка с числа, манипулативно използване на периода и числата на инфлацията и на другите компоненти", заяви Манолова.

Председателят на КЕВР Иван Иванов коментира, че поскъпването на водата е предрешено, защото инвестиционните планове са одобрени веднъж от водните дружества, след това от общинските съвети и накрая от кметовете на съответните населени места. Изчисленията на енергийния регулатор показват, че за да бъде модернизирана сегашната инфраструктура има нужда от 12 милиарда лева. Следващата преоценка на цените ще бъде направена през 2021-ва.