19min.media

Протестиращите дойдоха в НС, но някои не бяха допуснати

Напрежение преди срещата на енергетици и миньори с властта. Протестиращи дойдоха в Народното събрание, но част от тях не бяха допуснати в сградата, предаде бТВ.

По думите им най-голямата отстъпка, която са направили е да дойдат на среща в столицата, въпреки че настояваха тя да се проведе, където са блокадите.

Освен някои протестиращи, журналистите също не бяха допуснти на срещата.

„Всички се обединиха около искания, които искаме да бъдат разгледани от националния орган и всичко да става пред камери, цялото общество да гледа. Обещахме на нашите хора, че всичко ще става пред камери. Всеки въпрос в държавата трябва да бъде разгледан и решен публично и всеки да знае кой коя позиция е заел. Вече е време разделно и всеки трябва да заяви себе си по изключително важни национални въпроси, каквито са енергетиката и съдбата на цяла България чрез конкурентоспособност на цялата икономика“, каза Стойчо Стойчев от „Мини Марица-изток“.

Организацията на срещата се е случвала до малките часове на днешния ден.

Казаха ни, че ще бъдат всички представители на партиите в парламента, а не са. Ако не се случи това, среща няма да има, но нека да видим, какво ще стане“, каза инж. Любомир Спасов.


Синдикатите не влязоха с оптимизъм на разговорите в парламента. Това стана ясно от думите на лидера на КТ "Подкрепа" Димитър Манолов преди срещата.


"Ще видим какво ще ни предложат, но няма оптимизъм в нашите редици. Думичката е недоверие и то не е недоверие, което сега се е случило, то е недоверие, което тече поне от 2017 г. насам. и в него няма никой невинен", коментира той.


Манолов заяви, че бъдат поставени исканията на протестиращите, блокирали магистралите. А желанието на синдикатите е след срещата да има "единна, българска позиция по този проблем, вместо цирка, който си устроиха помежду си в петък".


"Ако тези хора имат акъл в главата си, ще постъпят по друг начин. Ако тези хора имат акъл в главата си, ще постъпят така, както повелява българският национален интерес, а той е да имаме ток въобще, защото темата дали хората ще загубят работните си места не е най-важната, най-важната тема е България да продължи да има ток", каза Манолов.


Снимка: БНТ