19min.media

Протестно шествие: Колекционерите не са престъпници

Протестно шествие срещу изземването на исторически оръжия премина през центъра на София. Облечени в хайдушки военни униформи, членове на дружество „Традиция“ преминаха от НДК до Министерския съвет. Те поискаха да се прекрати, според тях, порочната практика да се изземват исторически оръжия от страна на МВР, предаде БНР.


„Идват органите, идват от служба КОС и казват - ние сме пратени, едното е по проверка и казват, това, това, оръжие вземаме съвсем официално“, коментира един от протестиращите.


„Явно ги е страх с предно пълнеща пушка да не стане нещо. Леко се страхуват от нещо, забраняват, това са оръжия за културно-исторически възстановки, това не е бойно оръжие. Да се запазят тези оръжия, не да ги гледаме утре по учебниците само“, каза друг демонстрант“.


„Естествено, да се престане да се взимат оръжията. Трябва да останат и да се запазят тези оръжия, а не да ги гледаме утре по учебниците само“, добави трети.


От дружество „Традиция“ внесоха петиция в Министерския съвет с искане иззетите при проверката оръжия да бъдат максимално бързо върнати и проверките на полицията на собствениците им да бъдат прекратени.


Причината за протестното шествие е акцията на МВР и ГДБОП в началото на октомври, при която са извършени проверки в домовете активни членове на регионалните клонове на дружеството и е иззето старо оръжие, което се използва в исторически възстановки.


„Това е удар по българското родолюбие“, каза Христо Йончевски от Регионалния клуб на дружество „Традиция“ в Троян.


„Въпросите, които излизат след едни такива активни проверки са – кой ги нареди, защо ги нареди. Явно някой се притесни от мащаба, който ние показваме с нашата активна дейност. Явно някой се притесни от това, че се издават книги на тема родолюбие“, добави той.


„Тези образци, с които ние разполагаме, са образци исторически. Нашата основна дейност е да покажем по нагледен начин исторически събития. По никакъв начин не са опасни (старите оръжия – б.р.). Ние сме български родолюбци и искаме нашите деца и хората в това наше българско общество да не забравят поуките от историята. Мисля, че проблемът не е оръжието, а нашата дейност“, каза Христо Йончевски.


 Снимка: Димитър Кьосемарлиев (Bulgaria ON AIR)