19min.bg

Пускат още мобилни екипи в Спешното

Освен екипите, които реагират на ежедневните сигнали, се предвижда и изграждането на резерв от мобилни екипи в Спешното, които да бъдат мобилизирани в случай на критични ситуации при бедствия. Това предвижда концепцията за развитие на системата за спешна медицинска помощ, целяща да осигури на българите услуга в съответствие с най-добрите европейски практики. Тя беше приета на днешното заседание на правителството, предава дартснюз.


Документът предвижда шест приоритетни направления за развитие. Сред тях са подобряване на структурата и материално-техническа обезпеченост, осигуряване на устойчиво развитие на човешките ресурси, ефективна организация, координация и управление на системата, гарантиране на финансова устойчивост, готовност за реакция при бедствия, прозрачност и обществен консенсус.


Интегрираният модел за системата за спешна медицинска помощ включва две основни части – извънболнична и болнична част, свързани с регламентирани организационни връзки и механизми на координация. Всички структури на извънболнична и болнична спешна медицинска помощ ще бъдат определени в Карта на системата за спешна медицинска помощ като елемент на Националната здравна карта.


Извънболничната част включва центровете за спешна медицинска помощ с филиали и мобилни екипи, разположени на определени точки, осигуряващи своевременен достъп на населението в обслужваната територия. Болнична част пък трябва да има развити структури за спешна медицинска помощ в лечебни заведения за болнична помощ – спешни болнични комплекси (СБК) и спешни болнични центрове (СБЦ).