19min.bg

Путин критикува "империята на лъжата" на Запада

Руският президент Владимир Путин нарече Запада "империя на лъжата" в отговор на новата вълна от санкции, които засегнаха страната заради специалната ѝ военна операция в съседна Украйна, предаде RT.




В понеделник той се обърна към висши държавни служители с думите: "Поканих ви да обсъдим икономически и финансови въпроси. . . като имаме предвид санкциите, които така наречената западна общност - империя на лъжата, както я нарекох в обръщението си - се опитва да приложи срещу нашата страна. "




Терминът "империя на лъжата" беше въведен от руския президент миналия четвъртък, когато той обяви началото на офанзивата в Украйна. Тъй като САЩ са "системообразуваща сила", целият колективен Запад се е превърнал в такава "империя", каза той тогава.




"Между другото, самите американски политици, политолози и журналисти пишат и казват, че през последните години в Съединените щати е създадена истинска "империя на лъжата". Трудно е да не се съгласим с това, защото е вярно", заяви Путин.


 


 


Всички сателити на САЩ не само се съгласяват с това, пеят по музиката на САЩ, но и копират поведението им и ентусиазирано приемат правилата, които им се предлагат. Ето защо с пълно основание можем уверено да твърдим, че целият така наречен Западен блок, създаден от САЩ по техен образ и подобие, е "империя на лъжата".




Операцията на Русия в Украйна се превърна в единствената останала възможност да се предотврати по-нататъшно кръвопролитие в страната и да се попречи на Киев да се опита да започне тотална атака срещу отцепническите региони Донецк и Луганск в източната част на страната, обясниха от Кремъл. Преди началото на офанзивата Москва официално признава народните републики там за независими държави.


 


Киев обаче твърди, че нападението е било "непровокирано", и настоява, че не планира да си върне отцепническите региони със сила. Донецк и Луганск се отделиха от Украйна през 2014 г. след преврата на Майдана, който свали демократично избраното правителство на страната.


 


Макар че активните широкомащабни бойни действия приключиха със споразуменията от Минск през 2014-2015 г. , пътната карта за излизане от кризата, която споразумението предвиждаше, така и не беше изпълнена, а републиките преживяха години на война с ниска интензивност, в която загинаха хиляди хора.