Путин обясни защо нападението в Украйна надхвърли границите на Донбас
В събота руският президент Владимир Путин заяви, че е избрал да нападне Украйна отвъд границите на Донецката и Луганската народна република (ДНР и ЛНР), за да попречи на Запада "безкрайно" да снабдява "националистите и радикалите" с различни ресурси, като оръжия и пари. Той добави, че руските сили "практически са приключили" с унищожаването на украински военни обекти, като противовъздушна отбрана и оръжейни складове, предаде RT.
Президентът заяви, че е наредил на руските войски да нахлуят в Украйна миналата седмица, за да неутрализират "реалната заплаха", идваща от Киев и НАТО. Москва отдавна протестира срещу западната военна инфраструктура по границите си и срещу стремежа на Украйна да се присъедини към водения от САЩ блок.
"Те започнаха да говорят по-активно, че ще приемат [Украйна] в НАТО. До какво ще доведе това? Всички останали членове на алианса трябва да подкрепят Украйна в случай на военен конфликт", заяви Путин. "Те ще [нападнат] Крим и ние ще бъдем принудени да започнем война с НАТО. Разбирате ли последствията?", заяви Путин. Президентът на Русия заяви, че иска Украйна да стане неутрална държава.
"Крим гласува да напусне Украйна и да се присъедини към Русия малко след преврата в Киев през 2014 г.", гласи неговата гледна точка. Същата година ДНР и ЛНР прокараха разделителна линия с Украйна, но продължиха да бъдат част от еднонационалната държава.
"Да се сдобием с ядрени оръжия, казват те [в Украйна]. Не можем просто да го игнорираме", каза Путин, визирайки забележката на президента Владимир Зеленский на конференцията по сигурността в Мюнхен, че Киев може да бъде принуден да преразгледа статута си на държава без ядрено оръжие, която е поел през 1994 г. с договора от Будапеща.
На 24 февруари Русия нахлува в съседната страна с аргумента, че защитава ДНР и ЛНР. Путин също така заяви, че се стреми към "демилитаризация и денацификация" на страната.
Киев заяви, че нападението е било напълно непровокирано, и призова международната общност за помощ. Оттогава много страни, включително САЩ, Обединеното кралство и държавите - членки на ЕС, наложиха мащабни санкции на Русия.
© Mikhail Voskresensky/Sputnik