19min.bg

Путин: "Унгария е основният ни хъб в Европа, българите ще са готови до 1 г. с Турски поток!" За това ли е новият 2,2 млрд.лв. заем, който ще теглим за ЧНГ?

„Унгария е нашият приоритетен партньор за доставки на енергоресурси от Русия към Европа по съществуващите и по нови маршрути“, обяви с усмивка след разговорите с премиера на страната Орбан неговият гост Владимир Путин. Властелинът на Кремъл заяви, че ако „българските колеги“ действително успеят да направят своя участък от Турски поток за година време, на унгарска територия тръбата има нужда само от 15 км трасе. Работата обаче не е сигурна, тъй като формулировката на Путин беше: „Само ще приветстваме, ако това стане“.


Думите му са интересни, понеже нашият министър на енергетиката Теменужка Петкова виждаше срока като „броени месеци“.


По-важното е, че освен за Сърбия с нейния нищожен пазар от около 2 млрд.куб.м, най-вероятно ще можем да доставяме газ и за Унгария. Но и така транзитът ще бъде в най-добрия случай половината от синьото гориво, от което досега над 3 десетилетия вземахме такси за пренос към Турция – 13 млрд.куб.м, които секват от Нова година заради пускането на газопровода под Черно море към южната ни съседка.


Сега, освен че тя ще ни сложи горница за пренос, вместо 120 млн.долара, ще можем да прибираме само 60 млн. долара, според най-оптимистичните прогнози на Теменужка Петкова и проф. Тасев – 80 млн.долара. Само че неотдавна се задължихме с договор да инвестираме „над 2 млрд. лв.“, а на практика по-близо до 3 млрд.лв. в тръбите. И вероятно именно тази инвестиция налага вземането на нов държавен заем догодина в размер на 2,2 млрд.лв., който финансовият министър Горанов е записал в бюджет 2020.


Само напомняме, че благодарение на печалбата от транзитните такси, Булгартрансгаз може да осигури на холдинга си Булгаргаз възможността да субсидира Топлофикациите, които винаги са му длъжници, особено отоплението на София.


Путин ходи често в Будапеща на официални визити – за 5и път, последно преди 2 години, а у нас – преди 9 г. В резултат беше договорено и увеличаване на количествата нефт по петролопровода Дружба за Унгария и през нея за Словакия. Страната на неговия приятел Орбан е зависима над 50% от руски нефт и 60% от руски газ.


От своя страна, унгарският премиер разказа, че страната му е заинтересована от подобряване на отношенията между НАТО и Русия, като член и на Алианса, и на ЕС.