19min.bg

Радермахер: Българската статистика е на ниво

„На срещата с министър Пламен Орешарски не сме обсъждали конкретни числа.Обсъждахме положението на Статистическия институт , какво е нивото на статистическата система и какви стъпки са необходими, не сме правили допълнителни споразумения извън вече сключените с българското правителство“, каза новият генерален директор на ЕВРОСТАТ Валтер Радермахер, предаде БГНЕС.


Радермахер оцени българската статистика, като достоверна, а директорът проф. Мариана Коцева, като независим експерт. Той остана впечатлен от инфраструктурата на Статистическия институт и е убеден, че отговаря на европейските стандарти. Според него приравняването на статистическите методи и мерки в европейските страни е приоритет, за да бъдат използвани данните с доверие от всяка от останалите. Най-важната информация, въпреки някои пропуски в статистиката, която ЕВРОСТАТ публикува за нашата страна са налице, а заменените точки ще стават все по-малко, категорични са от института.
Радермахер сравни родната статистика с бързо движещ се влак, а директорката с опитен машинист, очертавайки трите основни направления пред българската статистика през годините- преход от планова, в пазарна система, от национална, към част от европейската, а самата европейска система се променя от орган на промишлеността и културата, в такъв на информационното общество. Само при наличие на добро и гладко сътрудничество статистиката може да се справи с новите предизвикателства, а България трябва спечели доверието на останалите страни и своите граждани.
Проф. Коцева изтъкна постиженията на института, сред които спечелване на проект по ОП „Административен капацитет“, на стойност над 500 000 лв. под мото „Прозрачна информация- прозрачна достъпна и ефективна администрация. Проф. Коцева отчете, че са съкратени с 10 % административните служители през 2008 г., което е увеличило заплатите с 25 %. От миналата година данните на БВП за заетите лица и отработеното време, се издават на 3 месеца, а подобрените връзки с медиите, са едни от най-големите заслуги. В момента имаме съвместен проект по програма ФАР, на стойност над 2 млн.евро с немския статистически офис и френския статистически офис, освен това всички европейски статистически служби имат така наречените проекти за провеждане на изследванията, т.е, когато ЕК провежда изследване във всички държави-членки, това дава възможност на страните да кандидатстват за тези изследвания. По тази линия България в момента има 20 такива проекта, сподели още директорката.