Радев и АПИ в задочен спор за обществена поръчка
Агенция „Пътна инфраструктура“ (АПИ) отговори на критиките на новоизбрания президент Румен Радев за обявената в края на годината обществена поръчка за 200 млн.
Тя е за изграждането на тол системата и крайният срок за подаване на оферти е много кратък - до 5 януари.
По този повод вчера Радев излезе с позиция, в която заяви, че АПИ не изпълнява нарежданията на премиера в оставка Бойко Борисов обществени поръчки да се сключват само, ако е "неизбежно" и да се съгласуват с екипа на новоизбрания президент.
От агенцията обаче отговориха, че той "изключително коректно" е цитирал съобщението им, че става въпрос не за започване на нова обществена поръчка, а за възобновяване на такава, обявена преди повече от 9 месеца.
"Поръчката за т.нар. тол система е обявена на 5 април 2016 г. От стартирането й до този момент тя беше нeколкократно временно спирана поради обжалвания и след произнасяне на компетентните институции – Комисия за защита на конкуренцията и Върховен административен съд, съответно възобновявана. Видно от всички правови решения досега жалбите са били несъществени. Последното произнасяне в полза на АПИ е от 29 декември 2016 г. и спазвайки законите, АПИ възобнови процедурата с нов краен срок за подаване на оферти", се казва още в съобщението.
От агенцията допълват, че поръчката е в резултат на одобрен доклад от Министерския съвет от 11 ноември 2015 г. за въвеждане на смесена система за тол такса за тежкотоварни моторни превозни средства и електронна винетка за леките коли. В документа е записано, че дейностите по внедряване, управление и поддържане на системата ще се възложат с обществена поръчка. И в изпълнение на това решение близо 5 месеца по-късно е обявена и обществената поръчка.
"Разпореждането на премиера за обявяване на нови обществени поръчки е от 21 декември 2016 г. и АПИ категорично спазва тази препоръка. Въпросната обществена поръчка, както и останалите обществени поръчки на АПИ, до този момент не са били обект на консултации с президентската институция", заявиха още от Пътната агенция.
Оттам уточниха, че стойността на поръчката от 200 млн. лв. няма да е за сметка на държавата, а ще бъде платена от избрания изпълнител.
Въвеждането на тол системата би решило проблема с недостига на средства за поддръжка на пътищата в страната, изтъкнаха от АПИ.
Източник: Дир.бг.