19min.bg

Радев настоя пред Путин за по-евтин газ и уважение към суверенитета ни

  
По време на икономическия форум в Санкт Петербург през уикенда президентът Румен Радев влезе в полемика с руския си колега Владимир Путин относно суверенитета на България. По въпроса за отказа от газопровода Южен поток колегата му, който бе настанен до него на дискусия с шефове на най-мощните компании в света, припомни какви биха били ползите за страната ни и посочи, че България се е отказала заради ограничения си суверенитет. Той смята, че Европарламентът налага много повече обвързващи решения в ЕС, отколкото това е правел в миналото Върховният съвет на СССР спрямо съюзните републики. Румен Радев не се съгласи с тези констатации и посочи, че Южен поток е бил проект не само за България, но и за други страни в ЕС. И затова решението за тръбопровода е било колективно европейско решение, а не само на България, каза нашият президентът.
Путин заяви от своя страна, че цената на природния газ е обвързана с цената на нефта и я определи като „справедлива“. По думите му България е загубила от спирането на проекта Южен поток. Според руския държавен глава това не е било суверенно решение на страната ни.
В отговор президентът Радев бе категоричен, че не може да се съгласи с твърдението, че суверенитетът на България е бил ограничен.
„България има дългосрочно сътрудничество с Русия в областта на енергетиката, което има стратегически измерения”, допълни Радев. Според него промените в енергополитиката на ЕС създават по-добри възможности за разширяване на присъствието  и на Русия на газовите пазари в Югоизточна и Централна Европа.
Българският държавен глава отново подчерта, че страната ни очаква да трансформира отношенията си с Москва в областта на енергетиката, в които ценовата политика е съществен елемент.
„България и Русия имат стратегическо партньорство в енергетиката и следва да възприемат много по-гъвкав подход и механизми по отношение на договорите за дългосрочни доставки на енергийни ресурси, тяхната актуализация и за намаляване на цените”, настоя Радев. Той призова и нашето правителство „да не бъде срамежливо” и да иска отстъпки от котировките на Газпром: „Има голям спад на цената на природния газ на борсите в Западна Европа и е време българското правителство да бъде не толкова срамежливо и по-активно и да подходи към преговори за цената на руския природен газ в България“, заяви Радев. Държавният глава посочи, че не иззема по никакъв начин функциите на кабинета, който следва да проведе тези преговори: „Очаквам обаче правителството да се мобилизира и да търси решения за снижаване на цената на природния газ в България, защото от това зависи цената на отоплението и електроенергията на домакинствата, на стоките от първа необходимост и конкурентоспособността на българския бизнес“, заяви Румен Радев.
Държавният глава припомни, че през миналата седмица беше сключен договор, с който на България бяха предоставени 300 млн. куб. метра газ през терминала за втечнен газ в Гърция. Това е 10% от годишното потребление на природен газ в страната ни и по думите му постигнатата цена е „конкурентна и по-изгодна от цената на тръбния газ, който получаваме от Газпром“.

„Отношенията между Русия и България постепенно се възстановяват. Започваме  да използваме резервите за активизиране на двустранните ни отношения в почти всички области. Пример за това е ръстът на стокообмена, който през първото тримесечие на 2019 г. се е увеличил с 2.8 на сто“, заяви в началото на разговорите президентът Владимир Путин. Българският държавен глава открои вековните исторически, културни и духовни връзки между България и Русия, които предполагат много по-активно двустранно сътрудничество в икономиката, енергетиката и културата.
В отговор на въпрос за започналата процедура за привличане на стратегически инвеститор за изграждането на АЕЦ Белене президентът припомни, че решението на българския парламент и правителството е този проект да се изпълни без държавни гаранции. Руската страна има желание да участва като държава, която предоставя технологията и осигурява нейната безопасност, но очаква и държавни гаранции по отношение на този крупен проект, добави още Румен Радев. Той смята, че при 3 млрд. инвестиции в АЕЦ и закупени 2 реактора, тя трябва да бъде изградена и това няма как да стане без руската техника, която е избрана още по проект и е одобрена и сертифицирана от ЕС.
Президентът използва форума в Петербург да проведе двустранни срещи с генералния секретар на ООН Антониу Гутериш и с министър-председателя на Армения Никол Пашинян, които също бяха гости на форума, поговори и с премиера на Словакия Петер Пелегрини.