19min.bg

Радев: Не защитихме българския интерес в договора с Македония

Президентът Румен Радев разкитикува пасивната позиция на българското правителство по отношение новото име на Македония - Северна Македония.



Преди да сключи договора Македония, България трябваше да отчете отнешенията между Скопие и Атина и да прогнозира, че между тези две страни също ще се сключи договор.

Радев направи сравнения между двата договора - нашият с Македония подлежи на денонсиране, което допуска възможността за обратимост на процесите, а на Македония с Гърция е безсрочен и не търпи промяна. "Гърция реши проблемите със своята идентичност, история и език на високо политическо ниво, заложени в договора, с безкомпромисни срокове и условия. В нашия договор ние оставихме тези проблеми да се решават от комисията, която има само правомощия в областта на историята, без да може да адресира политически процеси", подчертава Радев.

"Трябва да отдадем дължимото на премиера на Република Македония Зоран Заев, от когото реално започнаха новите положителни процеси.  България правилно оцени този нов момент и отговори на това желание за загърбване на езика на омразата, на противопоставянето, за отвореност към интеграционните процеси. Но и България побърза да сключи така дългоочаквания Договор за приятелство, добросъседство и сътрудничество. Според мен трябваше да се направи една преценка на състоянието на тези отношения към наши дни, преценка за това, че рано или късно между Република Македония и Гърция в този нов дух на отношения ще се сключи също договор и да се потърси анализ какви биха били параметрите на този договор, отчитайки проблемите между двете държави".

Това бе анализът на държавния глава пред пред конференцията „Българското председателство на Съвета на ЕС - време за равносметка“. Тя бе организирана от фондация „Фридрих Еберт“ и Института за икономика и международни отношения.