19min.bg

Райчев: Развитието на БАН е като да усъвършенстваме дилижанса

Има блестящи учени в България. Никой не обсъжда, че науката не е необходима. Изразът феодални старци е груб, но въпросът не е дали учените са добри, а за затворената система в БАН, която се самоизбира и няма пазар, който да я селектира, заяви социологът Андрей Райчев, цитиран от БГНЕС.


В момента има ново ръководство в БАН, което предприе много драстични реформи. Беше създаден отдел, който да показва науката на обществото. Промени се структурата на избор. В академията работят 18 % от учените в България, а БАН произвеждат 60 % от патентите и научните публикации, каза Антоанета Христова - ПР на БАН. Академията е на първо място в това отношение. Ръководството е наясно, че трябва да се повиши ефективността. Трябва да се направи външен одит на БАН, което ще се случи до 30 ноември.
Няма да имаме възвращаемост от науката в България, защото това са самоизбиращи се хора, заяви Райчев. Необходимо е институтите в БАН са станат абсолютно самостоятелни структури. Това е наистина феодално система. Науката трябва да стане печеливша в пари, а там в момента няма и идея от това. Печелившите специалности, ако бъдат оставени, ще привлекат пари. Да се говори за развитие на БАН е все едно да усъвършенстваме дилижанса, направи сравнение социологът.