Райфайзен в руската пералня за $9 млрд., след като преметна венецуелските пари в И-банк?
Австрийската банка Райфайзен, която притежава шестата по големина банка на българския пазар, е основно място за препиране на 9-те милиарда долара от руския холдинг Тройка, пишат всички световни медии. Група от разследващи журналисти от цял свят, водена от колегите от най-авторитетния британски вестник Гардиън, където първо излязоха и Асаднж, и Сноудън, публикува констатациите си за това, което те наричат „перачница Тройка Диалог”. Най-голямата руска инвестиционна банка с това име е осъществила операция за изпиране на пари на стойност 9 млрд. долара, в която са замесени политици и най-голямата руска частна инвестиционна банка Тройка Диалог, съобщава международния икономически сайт Business Insider.
Разследващата журналистическа група Проектът за докладване на организираната престъпност и корупцията (OCCRP) работи с други лица, включително литовския информационен сайт 15min.lt и The Guardian за проекта. Той представя един от най-големите банкови течове, в който са заплетени западни банки, включително американската Citigroup, австрийската Raiffeisen и германската Deutsche Bank. Докладът доведе до спад на акциите на Райфайзен с 14% само за един ден - във вторник, когато следобед излезе документът на медийната манифактура, в която участва и българският сайт Биволъ. Банката твърди, че започва вътрешно разследване.
Напомняме, че в други международни разследвания за дейността на Газпром и олигарси от Русия и Украйна, клиенти на Интерпол, отново бе замесена Рафайзен по повод книгата на известния немски журналист Юрген Рот, наречена Зловеща империя.
В същото време Инвестбанк се оправда именно с европейската банка от Австрия за венецуелските пари, които минаха през нея и най-вероятно стигнаха до Русия, за които американският посланик алармира премиера и БНБ и казусът доведе до оставката на подуправителя на БНБ и шеф на банковия надзор Димитър Костов преди дни. Подобни публикации излязоха и в български медии и досега не са опровергавани от Райфайзен, нито пък от БНБ.
Последните сътресения в банката бяха през пролетта на 2014 г., когато акциите й се сринаха главоломно.