19min.media

Раждаемостта в Япония спада до рекордно ниски нива със задълбочаване на демографската криза

Броят на регистрираните раждания в Япония е спаднал до рекордно ниско ниво през миналата година - поредната тревожна статистика в продължаващия от десетилетия спад, който властите на страната не успяват да обърнат въпреки огромните си усилия, предаде CNN.

Според статистически данни, публикувани от Министерството на здравеопазването във вторник, през 2022 г. в страната са се родили 799 728 деца, което е най-ниският брой в историята и първото понижение под 800 000. През последните 40 години този брой е намалял почти наполовина; за сравнение, през 1982 г. в Япония са регистрирани повече от 1,5 милиона раждания.

През миналата година Япония отчете и рекордно висок брой смъртни случаи след войната - над 1,58 милиона.


Повече от десетилетие смъртните случаи в Япония са повече от ражданията, което представлява все по-голям проблем за ръководителите на третата по големина икономика в света. Сега те се сблъскват с нарастващ брой възрастни хора, както и с намаляваща работна сила, която да финансира пенсиите и здравеопазването, тъй като търсенето от страна на застаряващото население нараства.

Населението на Япония непрекъснато намалява след икономическия бум през 80-те години на миналия век и според последните правителствени данни през 2021 г. е било 125,5 милиона души.


Коефициентът на раждаемост от 1,3 е далеч под коефициента от 2,1, необходим за поддържане на стабилно население при липса на имиграция.


Страната има и една от най-високите продължителности на живота в света; според правителствени данни през 2020 г. почти един от 1500 души в Япония ще бъде на 100 и повече години.

Тези обезпокоителни тенденции накараха министър-председателя Фумио Кишида да предупреди през януари, че Япония е "на ръба на невъзможността да поддържа социални функции"

"Мислейки за устойчивостта и всеобхватността на икономиката и обществото на нашата страна, ние поставяме подкрепата за отглеждането на деца като най-важната ни политика", каза той и добави, че Япония "просто не може да чака повече" при решаването на проблема с ниската раждаемост.


Високите разходи за живот в Япония, ограниченото пространство и липсата на грижи за децата в градовете затрудняват отглеждането на деца, което означава, че все по-малко двойки имат деца. Освен това градските двойки често са далеч от разширеното си семейство в други региони, което може да им окаже подкрепа.

Според проучване на финансовата институция Jefferies през 2022 г. Япония е класирана на едно от най-скъпите места в света за отглеждане на дете. И все пак икономиката на страната е в застой от началото на 90-те години на миналия век, което означава отчайващо ниски заплати и слаба мобилност за издигане.