19min.bg

Разходката сред природата може да намали стреса и спре бягството на времето: Учените

Ако имате чувството, че часовете в деня никога не стигат, опитайте да се разходите на открито. През последните години учените потвърдиха, че прекарването на време в зелени площи има ободряващ ефект, като намалява нивата на депресия и тревожност. Но сега едно интригуващо изследване показва, че то ни помага, като забавя възприемането на времето.


Докато животът в града ни кара да се чувстваме "бедни на време", изследване на психолога Рикардо Кореа от Университета в Турку, Финландия, установи, че потапянето в естествения свят всъщност забавя нещата.

Професор Кореа сравнява начина, по който хората преживяват времето в градска и природна среда, и установява, че времето сякаш се удължава в провинцията.


Един от примерите за това е, че хората възприемат разходка в провинцията като по-дълга от разходка със същата дължина в града. А хората, които прекарват време сред зеленина, преценяват, че са прекарали повече време там, отколкото в застроен район.

В научна статия, озаглавена "Времето расте по дърветата", Мария Давиденко от Университета Карлтън, Канада, и колегите ѝ установяват, че разходката в парк "се усеща по-бавно в природата, отколкото в изкуствена среда", както и че подобрява настроението и намалява стреса.

Те пишат в The Journal of Environmental Psychology: "Когато човек се опитва да оползотвори максимално времето си, прекарването му в приятна дейност сред природата може не само да подобри психологическото здраве по редица начини, но и да създаде илюзията, че е прекарал повече време, наслаждавайки се на дейността, отколкото в действителност, предаде dailymail.


 Участниците, които съобщават, че са се почувствали по-щастливи след разходката сред природата, казват, че "времето е отлетяло", въпреки че според тях то е отнело повече време.

Рут Огдън, професор по психология на времето в Университета "Джон Мурс" в Ливърпул, пише заедно с изследователката Джесика Томпсън на уебсайта Conversation: "Природата променя не само усещането ни за време в момента, но и усещането ни за минало и бъдеще.

"Предишни изследвания показват, че престоят сред природата помага да изместим фокуса си от непосредствения момент към бъдещите си нужди. Така че вместо да се фокусираме върху стреса от изискванията към нашето време, природата ни помага да видим по-голямата картина.

'Това може да ни помогне да подредим приоритетите в действията си така, че да постигнем дългосрочните си цели, вместо да живеем в състояние на постоянно "само и само да запазим главата си над водата".