19min.bg

Различните проекти за съкратено следствие скараха ГЕРБ и БСП, но минаха на първо четене

 Съдбата на съкратеното съдебно следствие остана напълно неясна и след първото гласуване в парламента на предложените законодателни изменения, тъй като депутатите подкрепиха и двете различния виждания на БСП и на ГЕРБ, които минават или през промени в Наказателния кодекс (НК), или в Наказателно-процесуалния кодекс (НПК), пише lex.bg.

Първо депутатите гласуваха за идентичните проекти на БСП, „Обединени патриоти“ и „Воля“ за промени в НПК, с които съкратеното съдебно следствие не се допуска при умишлено причиняване на смърт или при нанесена тежка телесна повреда.

Веднага след гласуването, в което ГЕРБ също подкрепиха текстовете на опозицията, управляващите призоваха за търсене на консенсус и обясниха, че предложените и гласувани на първо четене предложения на другите партии, са крачка назад.

Председателят на правната комисия Анна Александрова каза, че ГЕРБ подкрепя промените, защото го дължи на обществото, но след това добави, че премахването на съкратеното съдебно следствие ще доведе до забавяне на делата. Предложението на ГЕРБ е за промяна само в НК, с която съкратеното следствие не се изключва за определени деяния, но за най-тежките престъпления възможността за намаляване на наказанието да не е с 1/3, а с 1/5. Управляващите предлагат и съдът да не е задължен да редуцира санкцията, а да има право на преценка.

„Евентуалното премахване на института при определени видове тежки престъпления ще доведе до забавяне на процеса и ненаказване на дееца“, каза Александрова и допълни, че от това ще пострадат и близките на жертвите, които очакват наказание.

„Много е лесно да ограничим съкратеното съдебно следствие, но по-важният въпрос е да видим как да определим наказанията така, че дейците да получат заслужено наказание“, коментира от парламентарната трибуна Красимир Ципов от ГЕРБ и призова за търсене на консенсус между партиите.

Последва остра реакция от страна на БСП, тъй като минути преди това управляващите бяха подкрепили проекта им.

„Не можем да търсим консенсус по две взаимоизключващи се предложения. Това е нонсенс“, репликира Крум Зарков от БСП.

Правосъдният министър Данаил Кирилов се включи в дебата и призова от него да бъде премахнато „политическото състезание и политическата страст“. По думите му, ГЕРБ не са тръгнали на състезание с популизма, което включва разкарване на близки на жертви на тежки престъпления, които „да просълзяват народни представителки“.

„Продължаваме ли да се доверяваме на съда при работата му по определяне на наказанието? Това е големият дебат. Предложихме ви база за разсъждение, не база за конфликт“, добави правосъдният министър.

Лидерът на БСП Корнелия Нинова обаче го призова да се извини на жертвите на тежки престъпления за думите си, че са разкарвани в парламента и припомни случая от август в село Сотиря с изнасиленото и убито 7-годишно момиченце.

„Идете в Сотиря и да видя дали няма да се разплачете и Вие“, каза Нинова и призова ГЕРБ да оттеглят своя законопроект преди гласуването му.

„Не сме проверили, но ще направите абсолютен прецедент в работата на което и да е Народно събрание – да се приеме закон за час, с който се премахва съкратеното следствие и с който се връща, след няма и един час. Това е правен абсурд! Какво ще се случи с двата закона? Ще ги слеем? Че те са абсолютно противоречиви! Или ще ги забравите, или ще ги отхвърлите на второ и ще приемете вашия“, добави Нинова.

В крайна сметка и проектът на ГЕРБ беше подкрепен с 97 гласа „за“ и 62 против, а дебатите за съдбата на съкратеното следствие ще продължат.