19min.bg

Речникът на децата обеднява: МОН


88% от децата, явили се на матурите след 4 клас, не могат да обяснят значението на думата "пожарникар", стана ясно от резултатите от изпитите след 4-ти клас. Речникът на учениците обеднява, като думите, чието значение те не знаят, се увеличава, отчетоха от МОН.



Освен това, немалко ученици не могат да разпознаят значението на думи като: високомерен, надменен, стеснителен, срамежлив и горделив.


 


Все пак резултатите показват, че четвъртокласниците имат по-добри познания по български език и литература (БЕЛ), отколкото по математика. Над 53 000 деца се явиха на изпитите, които се състояха на 26 и на 27 май т.г. По БЕЛ учениците са постигнали средно 70,46 точки от 100. По математика средният резултат е по-скромен - 57,33 точки от 100. По скалата за превръщане на точките в оценки това означава "много добър" по български език и литература, и "добър" по математика. Иначе Едва 3 ученици от над 53 000 деца имат 100 точки и на двете матури. Всеки втори четвъртокласник има отлична оценка по 1 от предметите.



Около 6% от всички явили се деца или 3477 четвъртокласници не са постигнали минимума от 30 точки за среден 3 и на двата изпита. 24 деца за цялата страна имат 0 точки и на двата изпита. Тези, които са с нула само на един са 213.



Повечето деца имат повече точки на отворените въпроси отколкото на затворените, което показва напредък при най-важните умения – да мислят, за решават задачи, да четат и създават текст, посочват от МОН.



В сравнение с оценките през 2021 г. т.г. се наблюдава поредният лек спад. От МОН обясняват това с пандемията от коронавируса.



„Отнасям се със съвсем прагматичен подход към резултатите, част от децата не знаят достатъчно и това не е новина”, коментира на свой ред министърът на образованието и науката акад. Николай Денков в отговор на въпрос за по-ниските резултати на четвъртокласниците. “Същият разговор го водихме и м.г.”, аргументира се той. На въпрос дали математиката не е много сложна за малките ученици и те не я разбират, Денков отбеляза, че за това се прави преглед на учебните програми.

  Егор Глазунов