Референдумът е заплаха: Шефът на БНБ
За сериозни неблагоприятни последици при евентуално провеждане на референдум срещу еврото предупреди управителят на БНБ Димитър Радев. Той участва в заседанието на парламентарната правна комисия днес следобеда, на което се обсъжда предложението да се проведе допитване дали да се запази левът като национална валута до 2043 г., инициирано от „Възраждане“. На практика подобно решение цели да блокира въвеждането на еврото в България през следващите 20 години.
Според Радев налице е противоречие между предложението и договорите, които сме подписали с ЕС, а също и със собственото ни националното законодателство. Той напомни, че в българските закони няма правен термин „официална валута“, какъвто се употребява в предложението; още повече, че действащият валутен закон позволява неограничена обмяна на лева срешу евро, а въвеждането на лева като единствена валута ще елиминира това.
Радев посочи, че България вече е постигнала много сериозен напредък при присъединяването към еврозоната. Нашата страна е част от европейския валутен механизъм, наричан „чакалнята на еврозоната“, което е най-важното условие за членство във валутния съюз. Управителят на БНБ смята, че блокирането на процеса на този последен етап ще има сериозни неблагоприятни последици. По-конкретно, той посочи, че нарушаването на подписаните от страната ни договори „по един йезуитски начин“, както се изрази Радев, ще подкопае доверието в България и може да направи по-трудно получаването на финансиране от чужбина. Дори самият акт на организиране на подобен референдум може да подрие консенсусът сред останалите страни-членки, че България може да се присъедини към еврозоната, смята Радев. Като пример колко близко е страната ни до целта, гуверньорът даде факта, че сме подписали меморандум с Европейската комисия за отсичане на български евромонети.
Обсъждането в правната комисия все още продължава. Миналата седмица обсъждането на допитването претърпя провал в парламентарната бюджетна комисия. Причината беше, че депутатите от ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ и ДПС бойкотираха заседанието. Тогава националистите се заканиха, че директно ще вкарат предложението си в пленарната зала на Народното събрание. Днес имаха такава възможност, но не се възползваха от нея. Вместо това се примириха с предложението на другите парламентарни групи – референдумът да се обсъди в залата в петък. А преди това – в правната комисия днес, както и в комисията за прякото участие на гражданите и в комисията по въпросите на ЕС утре.
Източник: segabg.com