19min.bg

Рибарите с лодки под 10 метра ще влизат в раздел Дребномащабен риболов

Промени в Закона за рибарството и аквакултурите предвиждат създаването на отделен раздел като стопанска дейност - „Дребномащабен риболов“ в Черно море, с риболовни кораби под 10 метра. Това е една от новостите в предложения законопроект, които предстоят да бъдат гласувани окончателно през януари, предаде БНР..


Да се разграничи стопанският риболов от дребномащабния е една от важните промени в законопроекта за рибарството и аквакултурите, които бяха приети на първо четене. Оттам могат да дойдат и облекчения за рибарите, коментира народният представител Иван Вълков.


„Това беше важно разделяне на стопанския риболов от дребномащабния, тъй като има разлика между двата вида риболов. Това е едно от нещата, които не бяхме възприели от европейската директива до момента“, обясни той.


Бургаският депутат посочи, че по темата и подготвените изменения са проведени редица обществени консултации и няколко обсъждания през месеците септември, октомври, ноември 2020 г. Разгледани са били всички предложения, подадени от различни организации в рибарския сектор. Освен дебати за дребномащабния риболов, такива ще има и в посока с т.нар. билет за любителски риболов в Черно море, който вече ще се изисква според текстовете. Допустимият улов на ден е 5 кг. дневно, независимо от вида на рибата.


Промените в закона за рибарството и аквакултурите внасят повече ограничения, отколкото да облекчат рибарите. Така Димитър Янчев от „Морски сговор“, представляващ рибарите в Ченгене скеле, коментира създаването на отделен раздел като стопанска дейност - „Дребномащабен риболов“ в Черно море, с риболовни кораби под 10 метра. Мотивите му:


 "На практика се получава съвсем друго. Завоалирано, но всички разпоредби за стопанския риболов важат и за дребномащабния, плюс допълнителни ограничения. Замисълът е изцяло променен, ефектът ще е отрицателен", коментира Димитър Янчев.


Според Димитър Янчев няма смисъл от въвеждането на толкова забрани, тъй като България и Румъния, взети заедно и заедно със стопанския риболов имат по-малко от 3% от уловите в Черно море. Необходим е съвсем друг подход, със забрани нищо няма да се получи, коментира още Димитър Янчев.