19min.bg

Родопите минаха на евро заради Маказа

Маказа се очертава да се превърне в третия по важност и натовареност пункт по българо - гръцката граница след тези на Кулата - Промахон и Капитан Петко войвода - Орменион. След откриването му през миналата година обменът на стоки и хора от двете страни на границата се засили, като се очаква търговията и трафикът да нараснат значително през следващите месеци. За да стане това обаче трябва да се подобрят условията на ГКПП Маказа, да падне ограничението за масата на автомобилите и да се изгради една пътна отсечка към магистрала "Виа Игнатия", пише в. "Стандарт".Откриването на прохода Маказа - Нимфея е най-значимото събитие на 2013 г., категорични са родопчани. Доволни са хората и от другата страна на границата. Въпреки тежките преговори около откриването на граничния пункт, сега гърците отчитат, че пътят ще помогне не само за развитието на България и Гърция, но и на целия ЕС.



Преди месец на посещение в Кърджали бе министърът на Източна Македония и Тракия Теодорос Караоглу, който заедно с областния управител Бисер Николов инспектира пункта. Гостът заяви, че според анализите на гръцките власти Маказа се очертава да бъде вторият или третият по важност на българо-гръцката граница. Само за три месеца - от 9 септември до 9 декември 2013 г., през прохода са минали над 86 хил. коли и около 210 хил. пътници в двете посоки. Средно на месец трафикът е 15 000 МПС, а от юни 2014 г. те ще стигнат близо 50 хиляди, прогнозира министър Караоглу.



Кой печели повече от откриването на новия граничен пункт Маказа - Нимфея? Като че ли този въпрос вече не е актуален. Собствениците на магазини в района на Кирково и Кърджали са доволни от гръцките клиенти. Местните търговци вече предлагат стоките в лева и евро. Гости от района на Комотини всеки уикенд са в Кърджали. Купуват най-вече строителни материали, техника, кашкавал, колбаси, месо, мед, орехи, даже цитруси, защото у нас са два пъти по-евтини.



Опасенията, че заради гърците ще се повишат цените в Кърджалийско, се оказаха напразни. Освен че пазаруват храни и напитки, гърците не пропускат и да се повеселят в заведенията в Кирково и край яз. Кърджали. Младежи от Комотини са редовни посетители още в петък вечер, в събота и неделя, разказват местните.



Собствениците на комплекси у нас залагат на ниските за гърците цени. Двата града са на 76 км един от друг, които се вземат за малко повече от час. Пътят, който ги свързва, е функционирал до края на 1944 г., след което границата била затворена. Маказа е шестият контролно-пропускателен пункт между двете държави, отворен след близо 70 години чакане.



Отварянето на границата доведе до засилено търсене на преподаватели по гръцки език в Криковско. Преди 2-3 години в училището в с. Чорбаджийско сформираха групи за изучаване езика на съседите, но заради липса на специалисти, идеята пропадна. Сега много млади хора проучват възможностите за работа в Гърция. Така те ще бъдат по-близо до родния си край, вместо да заминат на работа в Германия.